obraz poświęcony Gagarinowi w moskiewskim Muzeum Historii Kosmosu (fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY)
12 kwietnia 1961 roku z kosmodromu Bajkonur wystartował statek kosmiczny „Wostok 1”, na pokładzie którego znajdował się Jurij Gagarin. Radziecki kosmonauta spędził w przestrzeni kosmicznej 108 minut.

Lot Wostoka 1 był kierowany z Ziemi, ponieważ nie wiedziano jak organizm kosmonauty zachowa się w przestrzeni kosmicznej.


Gagarin jednokrotnie okrążył Ziemię po orbicie satelitarnej przebywając ok. 40 tys. km. W czasie lotu spokojnie meldował o swoim samopoczuciu. Wrażenia i spostrzeżenia miał notować w dzienniku, ale niewiele zanotował, bo w stanie nieważkości ołówek gdzieś odpłynął. Statek powoli się obracał, częściowo dlatego, że nie chciano zużywać paliwa na manewry stabilizujące, częściowo po to, by promienie słoneczne nie nagrzewały zbyt długo pojazdu z jednej strony. Wostok 1 poruszał się na wschód z prędkością prawie ośmiu kilometrów na sekundę.

O 7:55 kosmonauta wylądował na Ziemi w okolicach miejscowości Saratów.

Rok po tym wydarzeniu, z inicjatywy drugiego radzieckiego kosmonauty Germana Titowa, do sowieckiego kalendarza wprowadzono nowe święto - Dzień Kosmonautyki, które obchodzone jest do dziś. Kapsuła statku, którym leciał Jurij Gagarin, wylądowała w okolicach miasta Engels w obwodzie saratowskim i tam, w Parku Zdobywców Kosmosu zostanie otwarty kompleks muzealny.

Specjalne ekspozycje poświęcone lotowi pierwszego człowieka w kosmos otwarte zostały też w moskiewskim Muzeum Historii Kosmosu i w mieście Gagarin, które leży w pobliżu wsi Kłuszyno, w której urodził się radziecki pilot.

IAR/wikipedia/aj