fot. Polskie Radio Koszalin

Rzeczniczka prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej była gościem Anny Popławskiej w „Studiu Bałtyk Koszalin”.

W poniedziałek w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę umożliwiającą powołanie w Koszalinie Wyższej Szkoły Straży Granicznej - jedynej takiej uczelni w Polsce. O tym, dlaczego, szczególnie teraz, istotne jest podwyższanie kompetencji funkcjonariuszy SG opowiedziała porucznik SG Anna Michalska:

- Ostatnie dwa lata pokazały, że potrzeba nam ludzi z profesjonalną wiedzą, nakierowaną dokładnie pod kątem zadań, które realizujemy na co dzień. Pokazaliśmy, że jesteśmy jedną z najważniejszych służb w państwie, jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa. Najpierw było przeciwdziałanie pandemii, potem presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej i w zeszłym roku - pomoc uchodźcom z Ukrainy - wymieniała.

Jak dodała, funkcjonariusze Straży Granicznej nie tylko bronią granic Polski, ale całej Unii Europejskiej oraz reprezentują kraj na arenie międzynarodowej. - Z naszej wiedzy korzystają też inne służby. Jesteśmy zapraszani na różne misje zagraniczne i bardzo często jesteśmy tam chwaleni za nasz profesjonalizm. Chcemy być jednak jeszcze lepsi, stąd powołanie wyższej szkoły.

Wskazała, że decyzja o powstaniu pierwszej w Polsce Wyższej Szkoły Straży Granicznej to dla formacji prestiż i wyraz docenienia ze strony władz państwowych. Dodała, że Koszalin jest doskonałym miejscem do funkcjonowania takiej uczelni. - W COSSG jest liczna kadra dydaktyczna oraz baza logistyczna, m.in. olbrzymia aula, cztery sale konferencyjne czy sale dydaktyczne z doskonałym sprzętem. To jest niezwykle ważne - zaznaczyła.

Pytana o zainteresowanie służbą w Straży Granicznej podkreśliła, że jest ono największe od lat. - Bardzo nas to cieszy. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by tak wiele osób chciało wstąpić w nasze szeregi.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ap/zn

Posłuchaj

rozmowa Anny Popławskiej z por. SG Anną Michalską