fot. Katarzyna Chybowska
Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą przyłączenia do Koszalina sołectwa Mścice z gminy Będzino, sołectwa Kretomino z gminy Manowo i części Starych Bielic z gminy Biesiekierz.

Tomasz Czuczak, sekretarz Koszalina poinformował, że konsultacje rozpoczną się 31 stycznia i potrwają dwa tygodnie: - Mieszkańcy będą mogli wypełnić ankiety w urzędzie miasta, w 17 radach osiedli lub na stronie internetowej koszalin.pl.

Sekretarz miasta zaapelował, aby ze względu na pandemię korzystać głównie z ankiety internetowej. Dodał, że ankieta konsultacyjna zawiera również pytanie, z jakiego osiedla pochodzi osoba głosująca: - Będziemy prosić także mieszkańców, aby zaznaczyli, z którego osiedla są, tak byśmy przygotowując wniosek wiedzieli, jak rozkładały się głosy.

W sprawie odłączenia część miejscowości Starej Bielice trwają już konsultacje w gminie Biesiekierz. Wczoraj w gminie Będzino radni zdecydowali, że konsultacje społeczne będą odbywać się tylko w sołectwie Mścicie, czyli miejscowości, którą chce włączyć w swoje granice Koszalin.

Koszalińscy radni uchwałę rozpoczynającą procedurę poszerzenia granic administracyjnych miasta przyjęli pod koniec grudnia. Zakłada ona włączenie do Koszalina 1 stycznia 2023 roku sołectwa Mścice z gminy Będzino, sołectwa Kretomino należącego do gminy Manowo oraz części Starych Bielic z gminy Biesiekierz. Warto podkreślić, że przyjęcie uchwały nie jest równoznaczne z poszerzeniem granic. Zgodę na to wyrazić musi rząd, który bierze przy tym pod uwagę m.in. wyniki konsultacji społecznych.

kch/aj

Czytaj więcej

Posłuchaj

Tomasz Czuczak, sekretarz Koszalina o konsultacjach Tomasz Czuczak, sekretarz Koszalina o ankietach relacja Katarzyny Chybowskiej