wiz. UM Słupsk
Pojazdy marki Scania są już w trakcie produkcji. Kolorystyka „elektryków” będzie odbiegać od barw, do których przyzwyczaili się pasażerowie. Żółty i niebieski zastąpi czerń z bordowymi elementami.

W marcu urząd miasta przeprowadził konsultacje on-line dotyczącą barw nowych pojazdów. Internauci wybrali kolorystykę czarno-bordową. Część kierowców MZK uważa jednak, że ciemne kolory spowodują znaczne zmniejszenie widoczności pojazdów na drodze. Także nie wszystkim słupszczanom podoba się pomysł na nowe barwy. - Autobus miejski to nie karawan. Ważne jest także bezpieczeństwo, a pojazd w tych kolorach nie będzie widoczny po zmroku - powiedziała jedna z mieszkanek.

- Myślę, że te obawy są wyolbrzymione. Nie sądzę, by tak duży pojazd jak autobus, był niewidoczny na oświetlonych ulicach. Zdaję sobie sprawę, że pojawiają się pewne wątpliwości, ponieważ często mamy obiekcje przed wprowadzaniem zmian. Nie zawsze są one złe. Wcześniej sygnalizowaliśmy mieszkańcom ten pomysł i spotkaliśmy się z pozytywnym odbiorem - przekazała Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa słupskiego ratusza.

Koszt zakupu nowych autobusów oraz budowa infrastruktury do ich obsługi wyniesie ponad 20 mln złotych. Inwestycja została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Pierwsze pojazdy na ulice miasta wyjadą w lipcu 2023 roku.

sf/mt

wiz. UM Słupsk

Posłuchaj

materiał Sebastiana Ferensa