fot. Anna Popławska
Obecne stolice województw rozwijają się kosztem mniejszych miejscowości - to jeden z zarzutów autorów listu. Przedsiębiorcy domagają się, aby politycy wywiązali się z obietnic wyborczych i utworzyli środkowopomorskie.

Przedsiębiorcy chcą utworzenia województwa środkowopomorskiego. Wspólny list - apel wystosowało do Premier Beaty Szydło osiem organizacji zrzeszających przedsiębiorców z Koszalina i Słupska. Autorzy listu zwrócili uwagę między innymi na fakt, że obecne stolice województw rozwijają się kosztem innych miejscowości. Mówił o tym miedzy innymi Zbigniew Szyca, prezes zarządu Środkowopomorskiej Izby Rzemieślniczej w Słupsku:

- Pamiętam sytuację, kiedy komendant policji chodził do mleczarni, żeby tam pracować przy komputerze. Zabrali karetki pogotowia, komputery. Metropolia miała być lokomotywą , która ciągnie za sobą miasta, miasteczka i wsie w danym regionie. Okazało się lokomotywa jest w Gdańsku i w Szczecinie, a pociągi zostały na prowincji.

Wiesław Zinka z Business Centre Club podkreślał, że nowe województwo rozwijałoby się bardzo dynamicznie pod względem turystycznym, ale nie tylko:

- Mamy dużo firm, które eksportują z dużym powodzeniem na cały świat, a więc mamy duży potencjał gospodarczy. Jesteśmy przekonani, że możemy go jeszcze pomnożyć, jeżeli dużo będzie zależało od nas, a myślę głównie o infrastrukturze.

Apel w sprawie utworzenia województwa środkowopomorskiego trafi do Premier Beaty Szydło i parlamentarzystów z regionu. Zdaniem Pawła Szefernakera, ministra w Kancelarii Premiera i posła PiS ziemi koszalińskiej inicjatywa przedsiębiorców jest bardzo cenna. Jak powiedział Polskiemu Radiu Koszalin pomysł utworzenia 17. województwa jest wciąż aktualny:

- Pamiętamy o swoich zobowiązaniach wyborczych. Obiecaliśmy, że jeżeli będzie taka wola mieszkańców to będziemy dążyć do powołania województwa. Wiemy, że są powiaty, które już podjęły uchwały, że nie chcą zmiany administracyjnej. Jednak będziemy przekonywać mieszkańców, do tego, aby to województwo powstało.

Przedsiębiorcy, którzy podpisali się pod listem w sprawie utworzenia 17. województwa zapowiedzieli podjęcie kolejnych działań w tej sprawie. Pod koniec czerwca w cały regionie ruszy kampania billboardowa dotycząca tej inicjatywy. A po wakacjach planowany jest wspólny Piknik Środkowopomorski.

ap/ds