fot. Daria Sikorska
Sprawcy wyłudzający pieniądze od seniorów wymyślają coraz to nowsze sposoby. Ostatnia z metod dotyczy podawania się za rzekomych pracowników poczty.

Zachodniopomorscy Policjanci cały czas apelują o rozsądek i zachowanie ostrożności przy odbieraniu „ nietypowych  połączeń”. 
Metoda „na wnuczka”, czy też atakowanie przez hakerów kont bankowych  jest już  znana. Jednak w przeciągu ostatnich dwóch tygodni do mieszkańców dzwonią osoby podjadając się za rzekomych pracowników poczty. Schemat działania sprawców jest taki sam.
Dzwoni  na telefon stacjonarny nieznana seniorowi osoba i podaje się za  pracownika poczty i tłumaczy rozmówcy, że ma do przekazania paczkę, ale umyślnie podaje błędny adres seniora i wówczas starsza osoba prostuje tę „ pomyłkę” i podaje swój rzeczywisty adres zamieszkania.
Po kilku minutach dzwoni inny mężczyzna i przedstawia się jako policjant CBŚ, pracujący nad sprawa oszustw i kradzieży internetowych. Prosi, aby natychmiast „sprawdzić go” pod numerem tel. 997 i 112.  Po wykonaniu tej czynności wspólnik oszustów potwierdza tożsamość rzekomego funkcjonariusza. Poprzedni rozmówca instruuje seniora, aby iść do banku, wypłacić posiadane tam środki pieniężne i przelać na wskazane przez niego konto bankowe. Oszuści namawiają również starsze osoby do zaciągania kredytów i przekazywania im uzyskanych w ten sposób pieniędzy.Rzekomy policjant utrzymuje stały kontakt telefoniczny z seniorami łącząc się z różnych numerów telefonu  i instruując w rozmowie ich krok po kroku co mają zrobić.

Policja po raz kolejny przypomina:
- zawsze kierujmy się zasadą " ograniczonego zaufania",
- w przypadku prośby o nagłą pożyczkę, należy się skontaktować z osobą podającą się z naszego krewnego,
- skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki,
- pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
- ostrzegajmy seniorów  i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
- zaś przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy -  natychmiast należy skontaktować się  z najbliższą jednostką Policji,
-pamiętajmy, że Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może  też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.

KWP Szczecin/ds