fot. pixabay
Pierwotnie handlowe miały być niedziele 17 i 24 grudnia. W związku z tym, że ten drugi termin to wigilia, posłowie zmienili kalendarz i teraz do sklepów będzie można pójść 10 i 17 grudnia.

Poseł, sprawozdawca Adam Gomoła z Polski 2050, który przygotował projekt dotyczący niedziel handlowych, mówił tuż przed głosowaniem w tej sprawie, że zmiany opracowane przez posłów są lepsze niż te, które przygotował rząd. Poseł przypomniał, że projekt rządowy zakładał przeniesienie handlu z wigilii 24 grudnia na 10 grudnia, ale ograniczał ten handel tylko do godziny 14.00.

Adam Gomoła powiedział, że projekt jest szerszy i liczy, iż w przyszłości doprowadzi do kolejnych zmian. - Przyjęcie tej ustawy będzie preludium do dalszych zmian w ustawie o zakazie handlu, które mają wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, pracodawców i pracowników. Ich wola co chwilę wybrzmiewa w tym temacie - podkreślił poseł Adam Gomoła.

Według posłów Polski 2050 zarówno pracodawcy, pracownicy, jak i większość klientów chce, aby w ciągu roku było więcej niedziel handlowych.

Ustawa o handlu w wolne dni była pierwszą, jaką przegłosował sejm nowej, X kadencji. Teraz ustawa trafi do Senatu.

IAR/aj