fot. Radosław Zmudziński
Czy ograniczenie droższych i zagranicznych wyjazdów przełoży się na poprawę regionalnej turystyki? Czy mogą na tym zyskać pas nadmorski, Kaszuby i Pojezierze Drawskie? O tym dyskutowali w Polskim Radiu Koszalin prezes Ogólnopolskiego Porozumienia Lokalnych Organizacji Turystycznych Jarosław Lichacy, wiceprezes Uzdrowiska Połczyn Jacek Pawłowicz, wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski, dyrektor Hotelu „JAN” w Darłowie Krzysztof Kowalski oraz nasz dziennikarz Jarosław Rochowicz.

Jarosław Rochowicz podkreślił, że pandemia była bardzo trudnym okresem dla turystyki, począwszy od hoteli po małe biura podróży: - Branża stanęła pod ścianą. Do dzisiaj nie wiemy, jak regionalna i krajowa turystyka po tej przerwie się odnajdzie. Na pewno jednym z pomysłów jest jej połączenie z ochroną zdrowia. To właśnie okres covidowy wymusił takie spojrzenie na podróżowanie.

Jarosław Lichacy uważa, że turystyka bardzo się zmieniła i nie wiadomo, jak będzie wyglądać po pandemii koronawirusa: - Będziemy robić wszystko, aby przyciągnąć turystów. Nie znamy odpowiedzi na wiele pytań. Mam jednak nadzieję, że pracownicy nie uciekną z branży, szukając nowego miejsca zatrudnienia.

Jacek Pawłowicz powiedział, że kuracjusze zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo i zasady sanitarne: - Kuracjusz, który do nas przyjeżdża, aby zainwestować w zdrowie i lepsze samopoczucie, oczekuje również bezpieczeństwa. Musimy sprostać temu wyzwaniu.

Radosław Głażewski zauważył, że turyści rezygnują z wyjazdów zagranicznych. Dodał, że jest to szansa na promocję gminy Darłowo: - Mamy już przygotowaną ofertę. Odbędzie się m.in. koncert Darii Zawiałow. Ponadto będzie bieg uzdrowiskowy. Chcemy, aby wczasowicze aktywnie spędzili u nas wakacje, dlatego zaplanowaliśmy dla nich nordic walking, aerobik na plaży czy jogę.

Krzysztof Kowalski zaznaczył, że istotną rolę odgrywać będzie turystyka skierowana do seniorów: - Należy pokazać im, że w naszym regionie też jest pięknie i mogą u nas się poczuć jak w domu oraz aktywnie spędzić czas. Musimy dostosować się po prostu do ich oczekiwań.

Uczestnicy debaty podzielili się również tym, jak udało im się przetrwać okres pandemii i czas, kiedy ich placówki nie mogły, funkcjonować.
- Udało nam się nie zwolnić żadnego pracownika. To jest dla nas ogromny sukces - powiedział z dumą wiceprezes Uzdrowiska Połczyn Jacek Pawłowicz. - Wprowadziliśmy taką ofertę rehabilitacji dla osób, które przeszyły Covid -19, ale mają dalej problemy zdrowotne. Odbywają się trzytygodniowe turnusy, w których bierze udział po 25 kuracjuszy. Jeśli jest taka potrzeba są one wydłużane - wyjaśnił.

Dyrektor Hotelu „JAN” w Darłowie Krzysztof Kowalski stwierdził, że mimo trudności, udało im się zainwestować w kadrę i przeprowadzić długo odkładane generalne remonty.
- My również nikogo nie zwolniliśmy w tym trudnym okresie. Wręcz próbowaliśmy po części przejąć z innych obiektów zwalnianych pracowników. Mimo że nie pracowaliśmy, chcieliśmy wzbogacić się, o tą lepszą, wykwalifikowaną kadrę - wyjaśnił.

Minione dwa lata nie były też łatwe dla samorządów.
- W tamtym roku milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy mniej z tytułu opłaty uzdrowiskowej wpłynęło na konto gminy. Należy to pomnożyć razy dwa, bo tak naprawdę drugie tyle będziemy mieli mniej z dotacji uzdrowiskowej, którą dostajemy z Ministerstwa Zdrowia. W tym roku, na koniec kwietnia, robiliśmy taką analizę i zgodnie z nią mieliśmy już pół miliona złotych mniej, niż w latach minionych - przeanalizował wójt gminy Darłowo Radosław Głażewski.

Zapraszamy do wysłuchania debaty.

red./rz/kc

fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński
fot. Radosław Zmudziński

Posłuchaj

Debata w Polskim Radiu Koszalin