fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło wyniki konkursu na wsparcie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych z Funduszu Medycznego. Jak przekazał w środę Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceszef sejmowej komisji zdrowia - ogromne środki otrzyma m.in. SOR Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

- Szpital im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie otrzymał potężne, bo prawie 15-milionowe wsparcie na modernizację, doposażenie i przebudowę szpitalnego oddziału ratunkowego - powiedział Czesław Hoc.

Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia podkreślił, że te pieniądze poprawią jakość i dostępność do świadczeń ratownictwa medycznego. - SOR-y to bardzo wrażliwy segment służby zdrowia. Tutaj ważą się losy i życie pacjenta. To ofiarna, ciężka i odpowiedzialna praca. Cieszę się, że będziemy mogli podnieść jakość świadczonych usług na koszalińskim oddziale - zaznaczył.

Inwestycje i modernizacja w koszalińskim szpitalu mają zostać zrealizowane do końca 2025 roku. W ich zakres wchodzi m.in. przebudowa parteru budynku, w którym znajduje się SOR oraz wyposażenie oddziału w nowoczesny sprzęt: - To będą m.in. nowe zestawy komputerowe, kolumny anestezjologiczne, nowy aparat USG dla zakładu diagnostyki obrazowej oraz montaż poczty pneumatycznej, która pozwoli połączyć SOR z laboratorium i tym samym usprawnić przekaz materiału do badań - wyjaśniła Marzena Sutryk, rzeczniczka prasowa koszalińskiego szpitala.

Poseł Czesław Hoc dodał, że dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne obywateli to obowiązek rządu, który nie zważa w tej kwestii na barwy polityczne organów zarządzających placówkami. Wiceszef sejmowej komisji zdrowia podkreślił, że jest otwarty na współpracę z nową dyrekcją szpitala i pracownikami lecznicy. - Jako rząd Zjednoczonej Prawicy zawsze wychodzimy z założenia, że dobro pacjenta jest najwyższym prawem - podkreślił.

Dofinansowanie dla SOR-ów otrzymały też placówki w Choszcznie, Szczecinku, Pile, Złotowie, Chojnicach czy Lęborku. W całej Polsce wsparcie otrzyma ponad 150 szpitalnych oddziałów ratunkowych. Wartość projektu to 1,5 mld zł. Fundusz Medyczny powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy przy współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

aw/zn

fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin
fot. Jarosław Ryfun/ Polskie Radio Koszalin

Posłuchaj

relacja Arkadiusza Wilmana Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości - cz.1 Czesław Hoc, kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości - cz.2 Marzena Sutryk, rzeczniczka prasowa Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie