fot. prk24.pl
Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia i kołobrzeski poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem porannej audycji „Studio Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się do tak zwanej ustawy Hoca, której jest współautorem.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącymi kół poselskich i liderami partii, by omówić strategię walki z rozwijającą się piątą falą pandemii. Podczas spotkania miały być poruszone kwestie tzw. ustawy Hoca dającej pracodawcy prawo żądania od zatrudnionego świadectwa szczepienia, negatywnego wyniku testu lub dowodu na przebycie COVID-19.

Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że na podstawie tych postulatów zostanie przygotowany projekt będący uzupełnieniem „lex Hoc”.

- Wszystko wskazuje na to, że dziś albo jutro będzie procedowany nowy projekt, w który będą włączone moje wcześniejsze supozycje - potwierdził w rozmowie Czesław Hoc. - Nowa ustawa będzie zawierała m.in. wprowadzenie rozwiązań farmaceutycznych, polegających na stosowaniu w leczeniu COVID-19 leków doustnych zarejestrowanych w Europie - wyjaśnił lekarz.

Poseł zapytany o stosunek do głosów opozycji, która zarzuca rządowi bierność w kwestiach walki z pandemią, przypomniał, że zostały podjęte zdecydowane działania w kierunku zwalczania koronawirusa. - Od 23 grudnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie, według którego do 1 marca bieżącego roku wszyscy pracownicy podmiotów medycznych mają być zaszczepieni. Ponadto projekt ustawy, której byłem współautorem, zakładał również powszechną dostępność do bezpłatnych testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Od jutra, 27 stycznia, ten postulat staje się faktem - w większości aptek będzie można skorzystać z testu antygenowego - podkreślił Czesław Hoc.

Polityk apelował również, aby szczepić się przeciwko COVID-19, przypominając, że na ten moment jest to jedyny sposób na pokonanie pandemii. Mówił również o przestrzeganiu zasady DDM - Dystans, Dezynfekcja, Maseczka.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aś

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Czesław Hoc