źródło: X/@ChojeckaJoanna

W dniu 25 listopada 2024r. komisja konkursowa wybrała na stanowisko Dyrektora Muzeum w Koszalinie Joannę Chojecką.

Pokonała w konkursie trzech konkurentów, w tym dotychczasowego dyrektora Zygmunta Kalinowskiego.

Joanna Chojecka była kierownikiem Działu Historii w koszalińskim Muzeum. Piastowała również stanowisko dyrektora koszalińskiego Archiwum Państwowego.

Już jako nastolatka zaczęła zapisywać rodzinne historie dziadków. Chciała zostać archeolożką, ale zdecydowała się na studiowanie historii. Kierując Archiwum Państwowym w Koszalinie, nadała mu nową jakość i sprawiła, że archiwa w całym kraju zaczęły działać podobnie. To sprawiło, że zawodowy awans zabrał ją do Warszawy, gdzie pracowała jako zastępczyni naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych. Jednak cały czas tęskniła za Koszalinem i do niego wróciła - na stanowisko kierownika Działu Historii w koszalińskim Muzeum.

W dniu 25 listopada 2024r. komisja konkursowa wybrała Joannę Chojecką na stanowisko Dyrektora Muzeum w Koszalinie.

Joanna Chojecka (ur. 1971) jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Miastku. Tytuł magistra historii uzyskała w 1995 r. w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. Ukończyła także studia podyplomowe archiwistyki w Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (2000-2001) i Szkołę Archiwalną w niemieckim Marburgu (2004-2005).

Od 1999 r. związana była z Archiwum Państwowym w Koszalinie, na czele którego stanęła w 2006 r. W 2019 r. została zastępcą Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, a od 2021 r. pełniła funkcję dyrektora Departamentu Popularyzacji Działalności Archiwalnej Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych.

W 2022 r. została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Od 2023 r. była dyrektorem Centrum Obsługi Administracji Rządowej w Warszawie. W 2024 r. wróciła do Koszalina, gdzie objęła funkcję kierownika Działu Historycznego Muzeum w Koszalinie.

Joanna Chojecka od 2000 r. brała udział w licznych projektach badawczych, zasiadała we władzach instytucji naukowych i kulturalnych oraz w zespołach naukowych, jest również autorką kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jest odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim „Za zasługi dla archiwistyki” oraz odznaką honorową „Zasłużony dla Koszalina”.

kk/aś