fot. prk24.pl
Gościem Aleksandry Kupczyk w porannej rozmowie „Studia Bałtyk” był Piotr Zientarski, poseł Platformy Obywatelskiej.  Rozmowa dotyczyła  m.in. ostrzegawczych sygnałów płynących do Warszawy ze strony Kremla oraz szans na parlamentarne porozumienie wokół prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Poseł pytany był o rosyjskie ataki tuż przy granicy polsko-ukraińskiej. Czy jest to sygnał ostrzegawczy płynący z Kremla w stronę Warszawy? - To nie jest pierwszy taki sygnał i nie jest to nic nowego - powiedział poseł. - W moim przekonaniu możemy też mówić o pozytywnych skutkach wojny. Finlandia i Szwecja, kraje, które do tej pory uważały, że wystarczy być neutralnymi, zauważyły, że trzeba być w Pakcie Północnoatlantyckim. W ten sposób tworzy się północna flanka NATO, a to z kolei działa na naszą korzyść - stwierdził Piotr Zientarski.

Na pytanie, jak należy wobec tego oceniać stanowisko Turcji, która zapowiedziała sprzeciw wobec przyjęcia do paktu nowych członków, poseł odpowiedział: - Turcja zawsze chce coś ugrać dla siebie i swoją postawą zyskać jakieś profity. Jednocześnie był pewien, że między krajami unijnymi dojdzie do porozumienia w kwestii nałożenia embarga na rosyjską ropę. - Do tego porozumienia dojdzie, bo presja jest bardzo duża - powiedział.

Uważam, że w obliczu tej wielkiej tragedii, Polacy są wzorcem pomocy ludzkiej, humanitarnej, sąsiedzkiej

Czy dojdzie do porozumienia polskiego parlamentu w kwestii poparcia prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, a przypominamy, jest to ważny krok na drodze do odblokowania przez Brukselę pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy? - Propozycja prezydenta jest półkrokiem w dobrym kierunku, ale nie wyczerpuje wyraźnie wskazań TSUE. Dlatego przedstawiamy do niej swoje poprawki - stwierdził Piotr Zientarski - Chcemy jak najszybciej doprowadzić do sytuacji, która da Komisji Europejskiej choćby pretekst do odblokowania pieniędzy, które są dla nas niezbędne. W maju ta sprawa będzie domknięta - zadeklarował.

Poseł przyznał też, że tak jak szef PO Donald Tusk, jest zwolennikiem zjednoczenia opozycji w przyszłych wyborach parlamentarnych. - Chodzi o to, by wybrać wariant najbardziej optymalny - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/zas

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Piotr Zientarski