fot. pixabay.com
Energa Operator modernizuje linię wysokiego napięcia, zasilającą cztery duże stacje elektroenergetyczne w województwie pomorskim, linia ta dostarcza energię elektryczną do blisko 27 tys. odbiorców - poinformowało w piątek biuro prasowe Grupy Energa.

Łączny koszt inwestycji to 16,6 mln złotych.

Cztery stacje elektroenergetyczne, które są zasilane przez modernizowaną linię to: Słupsk Poznańska–Dębnica Kaszubska–Gałąźnia Mała–Bytów.

- Modernizowany odcinek sieci przebiega w znacznej części przez zalesione tereny w pobliżu Doliny Słupi. Jest on przez to szczególnie narażony na efekty działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Linia została znacznie uszkodzona podczas orkanu Ksawery - wyjaśniono w komunikacie prasowym Grupy Energa.

W ramach inwestycji stare, betonowe konstrukcje zastąpią 164 kratowe stanowiska słupowe wykonane z ocynkowanej stali. Dodatkowo, aby podnieść bezpieczeństwo linii na odcinkach leśnych, słupy zostaną podwyższone o 10 metrów w stosunku do obowiązujących norm. Dzięki temu linia wysokiego napięcia w całości będzie przebiegać nad koronami drzew, co znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo uszkodzenia przewodów roboczych przez wiatrołomy lub połamane gałęzie.

Odcinek sieci, który jest zmodernizowany, zostanie wyposażony również w przewody wykonane w nowoczesnej technologii. Umożliwi ona dwukrotne zwiększenie temperatury granicznej pracy linii (+80 stopni Celsjusza). Pozwoli to na znaczny wzrost maksymalnej obciążalności sieci w tym miejscu.

Linia zostanie wyposażona również w światłowód pozwalający m.in. na monitorowanie parametrów jej pracy oraz zdalne nią sterowanie z centrum dyspozytorskiego.

Długość odcinka budowanego w miejscu dotychczasowej sieci wynosi ponad 45 kilometrów. Zakończenie robót jest planowane do końca 2021 r.

PAP/od