Rozpoczęły się ćwiczenia RENEGADE/SAREX-21. Zobaczcie, jak przebiegają w okolicach Łeby | Źródło: redakcja
Manewry na terenie całego kraju potrwają do piątku. Należy spodziewać się ćwiczebnych syren alarmowych dotyczących naruszenia przestrzeni powietrznej Polski przez statek powietrzny o statusie RENEGADE, stwarzający potencjalne zagrożenie dla cywilów.

Ćwiczenia w okolicach Łeby dotyczą natomiast masowej ewakuacji poszkodowanych z kolizji dwóch statków w rejonie portu. Rozpoczęły się w poniedziałek o 9.00, a zakończą się we wtorek.

„Ćwiczenia prowadzone są w rejonie trzech mili morskich w kierunku północno-wschodnim od Łeby. Doszło do pozorowanej kolizji dwóch okrętów. Jednostki są poważnie uszkodzone i osiadły na mieliźnie. Załogi wymagają natychmiastowej ewakuacji. W akcję zaangażowane zostało wojsko i osoby spoza układu militarnego” - czytamy na stronie Urzędu Miejskiego w Łebie.

Dodano, że „poszkodowani” będą w ramach ćwiczeń ewakuowani z okrętów na ląd za pomocą wojskowych śmigłowców ratowniczych: „Na miejsce lądowania i przekazania poszkodowanych wyznaczono lądowisko gminne w Łebie”.

Dla bezpieczeństwa wyłączono z ruchu odcinek drogi gminnej na ul. Kościuszki od skrzyżowania z ul. Nowęcińską i Powstańców Warszawy do ronda drogi wojewódzkiej nr 214.

leba.eu/red./rz