fot. Koszalin Centrum Pomorza/Facebook
Filmy o historii miasta, wystawy, spotkania z twórcami, zwiedzanie amfiteatru, gra miejska czy zlot foodtrucków - to tylko niektóre z atrakcji. Główna część Dni Koszalina zaplanowana jest na najbliższy weekend.

Prezydent Piotr Jedliński powiedział, że z powodu pandemii część imprez odbędzie się online: - To 755. urodziny naszego miasta i niestety kolejne w czasie pandemii. Dlatego większość wydarzeń odbędzie się w sieci. To m.in. prezentacje filmów przygotowanych przez Archiwum Państwowe w Koszalinie we współpracy urzędem miejskim i Polskim Radiem Koszalin.

Dzięki częściowemu poluzowaniu obostrzeń sanitarnych możliwe będzie jednak zwiedzanie amfiteatru. Jak podkreślił dyrektor Centrum Kultury 105 Paweł Strojek, tego typu obiekty funkcjonują dzięki widzom: - Budynki użyteczności publicznej są ważne dopiero, gdy są w nich organizowane imprezy z udziałem publiczności. W czasie Dni Koszalina chcemy pokazać mieszkańcom przebudowany amfiteatr.

Wiceprezydent Przemysław Krzyżanowski przypomniał również o trwającym Roku Koszalińskiej Kultury, który również będzie miał odzwierciedlenie w atrakcjach Dni Koszalina: - W czwartek w ratuszu zostaną otwarte wystawy, na których będzie można zobaczyć prace związków artystycznych działających na terenie miasta.
Pełny program Dni Koszalina

20 maja
 • Dwa wernisaże w Galerii Ratusz. Na pierwszym piętrze znajdzie się wystawa zbiorowa Zespołu Pracy Twórczej Plastyki, a na drugim - wystawa interdyscyplinarna Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Koszalin-Słupsk „Artyści Miastu”. Początek spotkania o 17.00.
 • Od 15.00 do 20.00 na parkingu przy amfiteatrze stać będą food trucki serwujące klasyki street foodu i dania z najodleglejszych zakątków świata.
21 maja
 • O 12.00 na YouTube i facebookowym profilu Koszalińskiej Biblioteki Publicznej odbędą się premiery filmików Iwony Sławińskiej z cyklu „Po śladach do… Niekryminalne historie komisariatów w opowieści Iwony Sławińskiej” (filmy publikowane będą od 21 do 23 maja o 12.00). Akcja organizowana jest z grupą Stary Koszalin-Miłośnicy. Iwona Sławińska to pasjonatka historii regionu. W filmach przedstawiła historie m.in. budynków znajdujących się przy ulicach Jedności, Krakusa i Wandy oraz Andersa. Opowieść „przewodniczki” wzbogacona będzie o archiwalne dokumenty i pocztówki udostępnione przez Zbigniewa Wojtkiewicza.
 • O 17.00 na Facebooku KBP będzie także transmitowane spotkanie autorskie z Robertem Małeckim - politologiem, filozofem i dziennikarzem, a także autorem bestsellerowych kryminałów. Małecki to laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły za powieść „Skaza”, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za książkę „Wada”.
 • O 19.30 w mediach społecznościowych Archiwum Państwowego w Koszalinie i Polskiego Radia Koszalin zainaugurowany zostanie cykl filmów "Poznaj  z  nami  Koszalin". Podczas kilkunastominutowych filmików zaprezentowane zostaną historie koszalińskiego dworca kolejowego, Rynku Staromiejskiego, Góry Chełmskiej i budynków przy ul. Piłsudskiego. Każdy odcinek będzie  składał się z komentarza historycznego i zestawienia dawnego oraz współczesnego oblicza budynku. Pozostałe odcinki emitowane będą 23, 25 i 27 maja. Emisja audio w Polskim Radiu Koszalin: 27 maja oraz 3, 10 i 17 czerwca o 16.40 w popołudniowym „Studiu Bałtyk”.
22 maja
 • Od 10.00 do 14.00 na Rynku Staromiejskim koszalinianie będą mogli poznać zwiastun działania artystycznego „Muzeum w drodze”. Jego autorem jest warszawski artysta Janusz Byszewski. Wraz ze swoim współpracownikiem zachęcał będzie koszalinian do udziału w akcji, która przez następne dni rozwijała się będzie w Muzeum w Koszalinie
 • O 10.00 na śródmieściu rozpocznie się gra miejska „Sprawa kryminalna Andreasa Hechta”. Została przygotowana we współpracy z Andrzejem Kuczkowskim i Komendą Miejską Policji. Miłośnicy regionu zbiorą sporo informacji o przestępcach, przestępstwach i wydarzeniach niezwykłych, które wstrząsały i bulwersowały ponad 100 lat temu mieszkańców miasta. Do udziału w grze organizatorzy zapraszają osoby powyżej 15. roku życia. Muszą one mieć telefon z dostępem do internetu i aplikacją do czytania kodów QR.
 • Od 12.00 do 22.00 na parkingu przy Amfiteatrze stać będą food trucki serwujące klasyki street foodu i dania z najodleglejszych zakątków świata.
 • O 12.00 ruszy Kino Małego Widza w CK105. Dla najmłodszych przygotowano projekcję filmu „Psy i koty 3: Łapa w łapę”, reż. Sean McNamara.
 • Od 12.00 do 18.00 będzie można zwiedzić amfiteatr. Mieszkańcy w małych grupach będą oprowadzani po obiekcie, oglądając rezultaty niedawno zakończonej modernizacji.
 • O 16.00 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym rozpocznie się spektakl familijny „Calineczka”, reż. Małgorzata Wiercioch, Zdzisław Derebecki. Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia.
23 maja
 • O 10.00 Muzeum w Koszalinie inauguruje akcję „Muzeum w drodze” w przestrzeniach muzealnych. Udział w akcji na terenie muzeum wymaga zakupienia biletu wstępu na ekspozycje.
 • Od 12.00 do 22.00 na parkingu przy Amfiteatrze będą food trucki serwujące klasyki street foodu i dania z najodleglejszych zakątków świata.
 • O 12.00 ruszy Kino z Rodziną w CK105 i projekcja filmu „Niezwykłe lato z Tess”, reż. Steven Wouterlood.
 • O 16:30 na Placu Teatralnym zostanie otwarta wystawa „Aktorzy koszalińscy…”. Będzie połączona z koncertem piosenek ze spektakli Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, oczywiście w wykonaniu aktorów BTD. Na placu staną także rzeźby przedstawiające aktorów. Postacie będą sprawiały wrażenie, jakby wyszły z próby. Figury ubrane będą w kostiumy teatralne.
kk/rz

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Paweł Strojek, dyrektor Centrum Kultury 105 w Koszalinie Przemysław Krzyżanowski, zastępca prezydenta Koszalina ds. polityki społecznej