fot. FB/Piotr Jedliński

Tak zdecydowano podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Przeciwni zmniejszeniu podatku byli radni Wspólnego Koszalina oraz Prawa i Sprawiedliwości. Za zagłosował klub Koalicji Obywatelskiej.

Inicjatorem projektu był klub KO. Zakładał on, że wszystkie podmioty lecznicze na terenie miasta, także prywatne, płaciłyby podatek od nieruchomości jeden grosz za każdy metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Uchwała - zgodnie z projektem i złożoną autopoprawką - miałaby wejść od 1 stycznia przyszłego roku.

Przeciwni pomysłowi radnych KO były kluby Wspólny Koszalin i Prawo i Sprawiedliwość. Marcin Waszkiewicz ze Wspólnego Koszalina wskazuje, że obniżenie podatku wszystkim podmiotom leczniczym jest nieodpowiedzialne i niekorzystne dla budżetu miasta. - Mamy kampanię wyborczą, więc siły polityczne zgłaszają różne nieodpowiedzialne pomysły. Zwolnienie od płacenia podatków w Koszalinie również dużych prywatnych i dobrze prosperujących klinik, zmniejszy dochód do budżetu. To jest szkodliwy projekt uchwały.

Szefowa klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości Anna Mętlewicz uważa, że uchwała przygotowana przez radnych Koalicji Obywatelskiej „była za daleko idąca”. - Nie zgadzamy się, aby prywatne jednostki miały ulgi w podatku od nieruchomości. To też nie jest czas na uchwalanie takiego podatku - zauważyła.

Projektu uchwały broni Tomasz Bernacki z Koalicji Obywatelskiej: - Mówi się, że koszaliński szpital ma problemy finansowe. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw podmiotom leczniczym, a ustawa mówi wyraźnie, że jeśli chcemy mniejszy podatek, to musimy to zrobić dla wszystkich podmiotów działających w mieście.

Projekt przygotowany przez radnych KO negatywnie zaopiniował także prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - Problem dotyczy tylko i wyłącznie jednego podmiotu. Pozostałe radzą sobie doskonale.To był bardziej projekt polityczny niż taki, który mógłby w jakikolwiek sposób pomóc szpitalowi.

Stawka podatku od nieruchomości dla podmiotów leczniczych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej pozostanie na poziomie 5,54 zł.

Radosław Zmudziński/zn

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Marcin Waszkiewicz, klub radnych Wspólny Koszalin Anna Mętlewicz, klub radnych Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Bernacki, klub radnych Koalicji Obywatelskiej