fot.fb Piotr Jedliński
Koszalin gminie Biesiekierz przekaże dwa miliony złotych, a gminie Manowo - półtora miliona w ramach rekompensaty za dochody utracone przez te samorządy w związku z przyłączeniem 1 stycznia do miasta sołectwa Kretomino i części sołectwa Stare Bielice.

Obie gminy otrzymają od Koszalina pieniądze także w kolejnych latach. Zawarte w tej sprawie porozumienie przewiduje także współpracę samorządów. - Od 1 stycznia mieszkańcy tych sołectw będą mieli dostęp do pakietu seniora i karty mieszkańca. Z samorządami będziemy współpracować w zakresie informatyki czy organizacji różnych przedsięwzięć - powiedział Piotr Jedliński, prezydent Koszalina.

Za uchwałami w sprawie przekazania gminom Manowo i Biesiekierz zagłosowało 16 radnych z klubów Wspólny Koszalin i Prawo i Sprawiedliwość.

Artur Wiśniewski, wiceprzewodniczący rady miejskiej z PiS-u uważa, że takie porozumienie między samorządami to dobra praktyka: - Uchwały intencyjne w stosunku do gmin Manowo i Biesiekierz to dobry kierunek. Samorządy powinny współpracować. Większy samorząd chce zrekompensować mniejszym przez pewien czas utracone korzyści, które mogłyby czerpać z tych terenów.

Przeciwko uchwałom było sześcioro radnych Platformy Obywatelskiej. Jak powiedział Sebastian Tałaj, szef klubu radnych PO, w tym przypadku zabrakło dialogu: - Nie otrzymaliśmy konkretnych wyliczeń co do utrzymania tych sołectw. Przeprowadzone przez pana prezydenta konsultacje nie były wiarygodne. Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Kretomina i Starych Bielic byli zadowoleni, dlatego trzeba na początku z nimi rozmawiać.

Sołectwo Kretomino i część sołectwa Stare Bielice mają znaleźć się w granicach Koszalina 1 stycznia przyszłego roku. Do wniosku miasta w tej sprawie przychyliła się Rada Ministrów. Władze miasta argumentują, że Koszalin zyska w ten sposób m.in. nowe tereny inwestycyjne, co wpłynie na jego dynamiczny rozwój.

ap/rz

Posłuchaj

Artur Wiśniewski, wiceprzewodniczący rady miejskiej z PiS-u Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Sebastian Tałaj, szef klubu radnych PO