fot. zachodniopomorska.policja.gov.pl
Policjanci z Gryfic zatrzymali trzy osoby podejrzane o dokonywanie kradzieży i kradzieży z włamaniem na szkodę osób starszych. Podejrzani działania prowadzili m.in. na terenie Gryfic, Kołobrzegu, Goleniowa i Szczecina. Niewykluczone, że może być więcej poszkodowanych osób.

63-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 43 i 49 lat zostali zatrzymani przez kryminalnych z Gryfic na terenie jednego z osiedli w Szczecinie. Kompletne zaskoczeni trafili do policyjnego aresztu.

Wczoraj Sąd Rejonowy w Gryficach na wniosek prokuratora zdecydował o tymczasowym aresztowaniu zatrzymanych na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się w listopadzie. To wtedy 85-letniej mieszkance Gryfic skradziono znaczną sumę pieniędzy. Wtedy też opublikowano portret pamięciowy jednego ze sprawców. Mimo prowadzonych przez gryficką policję czynności, nie ustalono wówczas tożsamości złodziei.

Jednak funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gryficach wciąż pracowali nad tą sprawą. W wyniku tych działań gryficcy kryminalni zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na wznowienie postępowania w sprawie.

Policjanci ustalili, że kradzieży pieniędzy w Gryficach dokonała grupa przestępcza, która w taki sam sposób okradała innych seniorów m.in. mieszkańców Kołobrzegu, Goleniowa i Szczecina.

Scenariusz działania podejrzanych był zawsze taki sam: do mieszkania starszej osoby, która z reguły mieszkała sama, pukał mężczyzna lub kobieta, prosząc o reklamówkę na ubrania, które miały być przekazane dla nieobecnej sąsiadki lub sąsiada. Sprawcy wykorzystując życzliwość seniora wchodzili do mieszkania i odwracali uwagę ofiary, stwarzając doskonałe warunki dla wspólnika, który w tym momencie kradł pieniądze ukryte w mieszkaniu. Po kradzieży grupa błyskawicznie opuszczała mieszkanie ofiary.

W wyniku tego przestępczego procederu pokrzywdzeni stracili około 100 000 złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że przestępczy proceder mógł być prowadzony na terenie całego kraju.

red.