fot. samorzad.gov.pl
Tabletki będą rozdawane tylko w przypadku skażenia radiologicznego w wyniku potencjalnego uszkodzenia reaktorów na terenie zaporoskiej elektrowni atomowej.

- Na terenie województwa wskazano 683 punkty dystrybucji jodku potasu. Do części już trafiły tabletki. W pozostałych pojawią się najpóźniej w piątek. To na przykład szkoły oraz miejsca, w których funkcjonują obwodowe komisje wyborcze - poinformował wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Tabletki trafią też do szpitali i domów pomocy społecznej. W województwie zachodniopomorskim przygotowano ponad 2,6 miliona tabletek. - Ta liczba zapewnia dziesięcioprocentowy bufor bezpieczeństwa. Dystrybucja będzie bardzo liberalna. Jodek potasu będzie rozdawany tym, którzy się zgłoszą do danego punktu - poinformował Zbigniew Bogucki.

Wojewoda podkreślił, że ryzyko skażenia jest minimalne, a sytuacja radiologiczna jest cały czas monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki i Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jak na razie żaden z reaktorów Zaporoskiej Elektrowni Atomowej nie pracuje. - Agencja przeprowadziła symulacje, gdyby pracowały cztery reaktory lub wszystkie. W każdym ze scenariuszy zagrożenie dla naszego województwa, które jest najdalej oddalone od elektrowni, nie jest realne - dodał reprezentant rządu na Pomorzu Zachodnim.

Prof. Anheli Syrenicz, konsultant wojewódzki w zakresie endokrynologii wyjaśnił, że w przypadku zagrożenia dystrybucja tabletek obejmie wszystkich do 60. życia, co ma uzasadnienie medyczne: - Dawka ma zablokować jodochwytność tej radioaktywnej substancji. U młodych ludzi jodochwytność jest większa szczególnie u dzieci i osób do 40. roku życia niż u starszych. Jest większa możliwość przemiany rakowej komórek tarczycy.

Specjaliści z zakresu endokrynologii podkreślają też, że w tej chwili nie ma żadnych podstaw do przyjmowania jakichkolwiek preparatów - jodku potasu czy płynu Lugola.

kk/rz

Posłuchaj

Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski prof. Anheli Syrenicz, konsultant wojewódzki w zakresie endokrynologii