
Sezon rowerowy w pełni, co widać na drogach i ścieżkach rowerowych. Zwiększa się też zagrożenie kradzieżami jednośladów.
Powodem kradzieży bardzo często jest nieskuteczne zabezpieczenie. Okazuje się również, że właściciele nie znają numerów identyfikacyjnych swoich rowerów.
Przypominamy o kilku podstawowych zasadach, które mogą ustrzec nas przed utratą jednośladu i pomóc funkcjonariuszom w jego szybkim odnalezieniu.
Złodzieje działają na różne sposoby, aby ukraść rower. Ich metody ulegają modyfikacji, a do popełnienia przestępstw wykorzystują różnego rodzaju sprzęt, który ułatwia np. otwarcie czy przecięcie kłódki, zapięcia lub rowerowego łańcucha. Niezmienny jest fakt, że rowery kradzione są m.in. z klatek schodowych, hal garażowych, domów i z piwnic. Właściciele rowerów zostawiają je bez żadnego zabezpieczenia „tylko na chwilę” przed sklepem, a po wyjściu z zakupów ich jednośladu już tam nie ma.
Aby ustrzec się przed kradzieżą roweru, należy pamiętać o kilku zasadach:
- nie pozostawiajmy niezabezpieczonych rowerów w miejscach publicznych np. na ulicy, przed sklepem,
- nie pozostawiajmy rowerów na klatkach schodowych (nawet, jeśli w bloku jest domofon),
- stosujmy zapięcia renomowanych firm. Pokonanie lepszych zabezpieczeń zajmuje złodziejom więcej czasu, co zazwyczaj sprawia, że złodziej rezygnuje z kradzieży,
- zabezpieczenia zakładajmy możliwie jak najciaśniej i w taki sposób, aby szczelina zamka była trudno dostępna.
Zrób zdjęcie swojego roweru (w całości oraz fragment z numerem ramy lub numerem naniesionym przez Policję). Sfotografuj również charakterystyczne cechy swojego jednośladu. W przypadku jego kradzieży będziesz mógł przekazać zdjęcie Policji. Takie rowery są łatwiejsze do identyfikacji przez to, że policjanci rejestrują je w ogólnopolskiej policyjnej bazie danych i po kradzieżach są wielokrotnie odzyskiwane.
Pamiętajmy także, że rower kupowany z tzw. „drugiej ręki” może być kradziony. Aby uchronić się przed takim zakupem, można sprawdzić legalność pochodzenia jednośladu. Posiadanie roweru pochodzącego z kradzieży jest przestępstwem, za które, w zależności od okoliczności, grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.
KMP w Słupsku