
W obliczu coraz trudniejszych warunków pracy, niedoszacowania naszych wynagrodzeń, braku systemowego wparcia i rosnącej odpowiedzialności, jednoczymy całe środowisko terapeutyczne - poinformowała Kadra Warsztatu Terapii Zajęciowej nr 2 w Koszalinie, zachęcając do dołączenia do ogólnopolskiego protestu.
To kontynuacja akcji zapoczątkowanej w kwietniu. Koszalińscy instruktorzy chcą, by uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej z całej Polski oflagowali i oplakatowali swoje placówki. A to wszytko po to, by zwrócić uwagę ludzi na postulaty.
Protestujący domagają się:
- wpisania Instruktora Terapii Zajęciowej do klasyfikacji zawodów i specjalności,
- wynagrodzenia adekwatnego do wykształcenia, wiedzy i doświadczenia,
- dodatku motywacyjnego,
- uznania pracy za wykonywaną w szczególnym charakterze,
- dodatkowych dni urlopu.
Praca instruktorów terapii zajęciowej to nie tylko prowadzenie zajęć, ale przede wszystkim kompleksowe wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Specjaliści zatrudnieni w WTZ są jednocześnie terapeutami, mentorami, opiekunami i przyjaciółmi swoich podopiecznych. Ich zaangażowanie często wykracza poza standardowe godziny pracy. Pomimo ogromnego wysiłku i odpowiedzialności ich praca jest od lat marginalizowana i niedoceniana przez system.
Instruktorzy terapii zajęciowej nie mają jasno określonej ścieżki rozwoju zawodowego, a wynagrodzenia oscylują w granicach najniższej krajowej. Brakuje dodatków motywacyjnych, dodatkowych urlopów oraz systemowych rozwiązań poprawiających jakość pracy i życia specjalistów. Co gorsza, zawód instruktora terapii zajęciowej formalnie nie istnieje w klasyfikacji zawodów w systemie opieki społecznej, co sprawia, że pracownicy WTZ czują się niewidzialni i dyskryminowani. Sytuację pogarsza fakt, że praca w WTZ wiąże się z ogromnym obciążeniem psychicznym.
Większość kadry WTZ posiada wyższe wykształcenie oraz ukończone studia podyplomowe, nieustannie podnosząc swoje kwalifikacje, które bezpośrednio wpływają na poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnością, a nie wpływa na wynagrodzenie pracowników.