fot. PAP/Lech Muszyński

W piątek o godz. 9 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty. Dziś też absolwenci klas VIII szkół podstawowych będą mogli od godz. 8.30 poznać swoje indywidualne wyniki w ogólnopolskim systemie informatycznym ZIU.

O godz. 9 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje na swojej stronie ogólnopolskie wyniki tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, w których poda m.in. ile średnio procent punktów zdobyli ósmoklasiści z przedmiotów: język polski, matematyka i język obcy nowożytny.

Od godz. 8.30 absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem aplikacji ZIU (Zintegrowany Interfejs Użytkownika (https://ziu.gov.pl/). Logowanie do systemu odbywa się za pomocą loginu i hasła, które uczniowie otrzymali w swoich szkołach.

Także w piątek zdający otrzymają w szkołach zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Na zaświadczeniu podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń zdobył za zadania z danego przedmiotu. Z kolei wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów (zaokrąglony do liczby całkowitej), którzy ?uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający.

Egzamin ósmoklasisty w terminie głównym odbył się w dniach 13-15 maja. Dla tych uczniów, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju, przeprowadzono sesję w terminie dodatkowym w dniach 10-12 czerwca.

Zgodnie z danymi CKE, w 2025 r. do egzaminu ósmoklasisty zgłoszono prawie 355 tys. uczniów z niemal 13 tys. szkół. Do egzaminu zgłoszono też ponad 13 tys. uczniów - obywateli Ukrainy z prawie 4 tys. szkół.

Zgodnie z niedawną nowelizacją, tegoroczni ósmoklasiści mieli więcej czasu (około 20 proc.) na napisanie egzaminu z każdego przedmiotu. Resort edukacji argumentował, że zmiana pozwoli zdającym na większą swobodę w gospodarowaniu czasem podczas rozwiązywania zadań egzaminacyjnych, na ponowne zastanowienie się nad udzielonymi odpowiedziami i na dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę.

Egzamin z języka polskiego trwał 150 minut, z matematyki - 125 minut, a języka obcego nowożytnego - 110 minut.

Ósmoklasiści przystąpili do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń mógł wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Zdecydowana większość (98,4 proc.) ósmoklasistów zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki (wybrało go 1,4 proc. uczniów).

Spośród uczniów - obywateli Ukrainy największa grupa (67,8 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem (31,2 proc. ukraińskich uczniów) był rosyjski.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. Jednak jego wynik ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej - połowa wszystkich punktów do zdobycia to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.

PAP/aś