fot. RCB

Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański przekazał w piątek, że prace nad poradnikiem kryzysowym powinny zakończyć się na przełomie kwietnia i maja. Dodał, że planowane jest przygotowanie takich broszur również dla szkół.

Od początku roku resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej, a także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa pracują nad stworzeniem tzw. poradnika kryzysowego. W broszurze znajdą się m.in. informacje o tym, jak przetrwać w warunkach kryzysu przez 72 godziny.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Szczepański, pytany w Polskim Radiu 24 o to, kiedy skończą się prace nad poradnikiem, odpowiedział, że będzie to przełom kwietnia i maja.

- Przełom kwietnia, maja powinniśmy zakończyć pracę nad tą broszurą, dlatego że ona jest opracowywana w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej i Rządowym Centrum Bezpieczeństwa i myślę, że pójdzie do uzgodnień międzyresortowych. W drugiej połowie przyszłego roku do ponad 10 mln gospodarstw domowych powinna ona trafić w poczcie - wyjaśnił.

Wiceminister podkreślił, że każdy z mieszkańców Polski ją otrzyma i dzięki niej będzie wiedział, w jaki sposób postępować w sytuacjach kryzysowych. - Podobne broszurki będziemy chcieli mieć dla szkół, ponieważ uważamy, że dzieci bardziej przemawiają do świadomości rodziców. Dziecko szybciej się uczy niż rodzic - przekazał.

Przypomniał, ze podczas pracy nad broszurą analizowane były te, które funkcjonują już w 23 państwach. - Dla nas podstawą są kraje skandynawskie. (...) Szwecja ma najlepiej opracowaną broszurę wdrożoną w życie w 2024 roku - dodał.

Poradnik ma w przystępny i skrótowy sposób dostarczyć najważniejszych informacji przygotowanych przez ekspertów na wypadek różnych sytuacji kryzysowych.

- Informacje będą dotyczyły tego, jak radzić sobie w sytuacjach różnych zagrożeń. Będzie to miejsce, z którego każdy obywatel dowie się, co ma zrobić, w jaki sposób ma się lepiej przygotować. To będzie pakiet informacji, począwszy od tego, jak zadbać o bezpieczeństwo domowników, w jaki sposób się zachować i jak się przygotować np. na kilkudniowy lub kilkunastogodzinny brak prądu - mówił w pierwszej połowie marca zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA Robert Klonowski.

W broszurze znajdą się również informacje na temat tego, jakie zapasy należy przygotować na sytuacje kryzysowe, żeby przetrwać u siebie w domu przez trzy dni bez zasilania.

PAP/aś