Jak mówi dr Kacper Pencarski - jeden z autorów - ta część zawiera materiały bardzo różnego pochodzenia i często wytworzone na podstawie niemieckich informacji: - Gdy rodziła się administracja państwowa w Koszalinie, to planiści mieli ogólne wrażenie, czym jest i jaką rolę w przyszłości ma mieć Koszalin. Bazowali jednak na tym, co zostawili Niemcy. Dlatego w pierwszych powojennych latach skupiali się na odgruzowywaniu, ratowaniu i pielęgnowaniu zabudowy przedwojennej.
Oprócz map i planów, w książce znajdują się także karty pocztowe ukazujące powojenny Koszalin. Drugą autorką publikacji jest Dorota Cywińska, której mimo doskonałej znajomości tematyki koszalińskich archiwaliów, zdarzyły się przy pracy niespodzianki: - Gdy robiłam wybór planów Koszalina do publikacji, otworzyły się drzwi i wszedł mężczyzna, który powiedział: "chciałbym oddać do archiwum plan Koszalina, który wyrysował mój dziadek". Odpowiedziałam: "z nieba mi pan spadł!". W ten sposób pozyskałam piękny, odręczny, kolorowy plan miasta z lat 1949-1950.
Opracowaniem graficznym i składem publikacji zajął się koszaliński grafik Mariusz Król. Jak wszystkie wydawnictwa Archiwum Państwowego i to jest dostępne bezpłatnie.
kk/ar