fot. prk24

W „Studiu Kołobrzeg” mówiliśmy o ważnych i ciekawych sprawach dotyczących miasta i jego okolic.

Dzielnica Zachodnia Kołobrzegu zmienia swój wizerunek. Dzieje się tak za sprawą gruntownego remontu głównej arterii tej dzielnicy - ulicy Jedności Narodowej. Do użytku oddano już część miejską ulicy. Na drodze od skrzyżowania z ulicą Wylotową do Parku Antoniego Szarmacha wyremontowano nawierzchnię, przebudowano chodnik, powstały dwa ronda i zmianie uległa też organizacja ruchu. Mieszkańcy dzielnicy zachodniej oraz przebywający tam turyści są pod dużym wrażeniem zachodzących zmian. Tematem zainteresował się Mariusz Wolański.

materiał Mariusza Wolańskiego

W najnowszym wydaniu „Słownika na Fali” językoznawca z UMK w Toruniu dr Sebastian Żurowski i Jarosław Banaś rozmawiali m.in. o genezie słowa „książka”, a także statystykach dotyczących czytelnictwa.

materiał Jarosława Banasia

Początek tygodnia to czas zaprzysiężenia nowych składów przedstawicieli samorządów, którzy w wyborach zyskali najwięcej głosów poparcia i dostali kredyt zaufania od swoich wyborców. W poniedziałek ślubowali m.in radni Rady Miasta Kołobrzeg oraz Rady Powiatu, a we wtorek radni z gmin Ustronie Morskie, z gm. Kołobrzeg. My zaś udaliśmy się do Dygowa, gdzie na kolejną kadencję został zaprzysiężony wójt Grzegorz Starczyk oraz piętnastu radnych. Na przewodniczącego został wybrany Jerzy Leszczyński i jest to czwarta jego kadencja, a trzecia w tej funkcji.

materiał Małgorzaty Abramowicz

7 lat temu w podkołobrzeskim lesie, przy Podczelu, znaleziono relikty odkrytego założenia ziemnego w formie reduty, które w 1807 roku użytkował 1. Regiment Legii Poznańskiej.
Odkrycia dokonała grupa badawcza pod kierownictwem archeologa Olafa Popkiewicza (prowadzący program „Poszukiwacze Historii”) pod egidą Muzeum Kołobrzeskiego „Patria Colbergiensis”.
W odnalezionej w lesie reducie w 1807 roku stacjonował 1. Regiment Legii Poznańskiej, która u boku wodza Francuzów Napoleona walczyła na Pomorzu o wolność ojczyzny. W ziemi udało się odnaleźć wiele zabytków potwierdzających obecność Wielkopolan w tym miejscu.

O tym Jarosław Banaś rozmawia z Robertem Maziarzem - kołobrzeskim pasjonatem historii.

materiał Jarosława Banasia

„Gość Studia Kołobrzeg”: Izabela Zielińska


Izabela Zielińska, radna Rady Miasta, Klub Radnych Wspólnota Samorządowa była gościem Jarosława Banasia w audycji „Gość Studia Kołobrzeg”. W rozmowie oceniła sukces kobiet w walce o mandaty do Rady Miasta. - Zdobyłyśmy 8 mandatów. Co prawda nie ma kobiety w prezydium rady, ale jesteśmy obecne w komisjach RM, a aż pięć pań to zupełnie nowe osoby, które zdobyły zaufanie wyborców - mówiła Izabela Zielńska.

Radna stwierdziła, że wystąpiło zmęczenie elektoratu „męskimi sporami o dominację” i dla tego kobiety, jako bardziej konsolidacyjne, odniosły sukces. Podkreśliła także, że swojej pracy radnej nadal będzie kontynuować kierunki współpracy skierowane na wartości społeczne, zmierzające do większej aktywności kobiet w życiu miasta. - Pracuję w komisjach: budżetowo-gospodarczej, rewizyjnej i w komisji mieszkaniowej przy prezydent miasta. Zrealizujemy budżet, który uchwaliła poprzednia Rada Miasta. Duże nadzieje pokładamy w zwiększeniu miejsc parkingowych w mieście, realizacji programu budownictwa mieszkaniowego i rozwoju portu.

Izabela Zielińska została wybraną na radną po raz trzeci.

„Gość Studia Kołobrzeg”: Izabela Zielińska