fot. PAP/Piotr Kowala

Operacje z zakresu nowoczesnego leczenia obrzęku chłonnego przeprowadzono w czwartek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

Zabiegi wykonywane były pod okiem specjalistów z amerykańskiej Cliveland Clinic, prof. Wei F. Chenq i dr Soni Pandey. - Cliveland Clinic to topowy ośrodek w zakresie chirurgii obrzęku chłonnego. Byliśmy tam dwukrotnie, stamtąd czerpaliśmy wiedzę, a teraz staramy się ją przenieść na polską niwę - mówił dr Daniel Maliszewski, lekarz chirurg w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku.

Dr Maliszewski podkreślił, że tego typu zabiegi wymagają olbrzymiej precyzji, dlatego wykorzystany jest nowoczesny mikroskop umożliwiający operatorom zespalanie wyjątkowo drobnych naczyń limfatycznych. - Naczynia, które operujemy mają 0,2 - 0,3 milimetra (średnicy dop. red.) - dodaje chirurg.

Operowane były dwie pacjentki. - Jedna po leczeniu z powodu raka piersi. W tym przypadku zabieg pozwoli jej zredukować znacznie ryzyko obrzęku chłonnego wynikającego z uszkodzenia dróg chłonnych - tłumaczył dr Maliszewski. - U drugiej pacjentki, po raku szyjki macicy, obrzęk już jest, więc tam będziemy różnymi metodami, łącząc kilka nowoczesnych technik, próbowali z tego obrzęku ją wyleczyć.

Zabiegi odbyły się w ramach pomorskich warsztatów z zakresu chirurgii układu chłonnego, w których uczestniczyło 15 specjalistów z całej Polski. Pozwalają one na poszerzenie wiedzy operatorów, poznanie nowych nowych technik operacyjnych i przetestowanie aparatury gwarantującej jeszcze lepsze efekty terapeutyczne u operowanych pacjentów. 

Słupski szpital jest jedną z nielicznych placówek w kraju podejmujących się diagnostyki i operacyjnego leczenia obrzęków chłonnych u dorosłych i dzieci. Na leczenie przyjeżdżają tu pacjenci z całego kraju i z zagranicy.

jż/zas

Posłuchaj

dr Daniel Maliszewski, lekarz chirurg w WSS w Słupsku (cz.2) dr Daniel Maliszewski, lekarz chirurg w WSS w Słupsku (cz.1)