Kampania dotycząca: profilaktyki, diagnostyki i terapii arytmii zapoczątkowana została w poprzednim roku i jest skierowana szczególnie do pacjentów kardiologicznych. Zaburzenia rytmu serca, inaczej arytmie, to rosnące wyzwanie zdrowotne.
W Polsce, na najczęściej występujący rodzaj zaburzeń rytmu serca - migotanie przedsionków - w populacji osób w wieku 65+ cierpi około 1 250 000 osób (19,2 proc. polskiej populacji). Czy arytmia zawsze jest niebezpieczna dla zdrowia i wymaga leczenia? Lepiej, kiedy serce bije wolniej czy szybciej? Co zrobić, by z już zdiagnozowaną chorobą serca żyć dłużej i lepiej?
Naszym gościem była pani dr Elżbieta Zinka, kardiolożka, która opowiedziała o profilaktyce, rehabilitacji i samej chorobie.
Arytmie mogą być objawem innych schorzeń (niekoniecznie kardiologicznych), ale także niezależnym schorzeniem, które może prowadzić do groźnych następstw i powikłań. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i wczesna diagnostyka.
Serce jest jednym z najważniejszych narządów naszego ciała, wykonuje ogromną pracę niezbędną dla funkcjonowania ludzkiego organizmu, dlatego należy kontrolować jego stan. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Warto więc dbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych, aby ocenić kondycję serca i wykryć wystąpienie ewentualnych chorób. Dr Elżbieta Zinka, koordynator oddziału kardiologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie opowiedziała o profilaktyce kardiologicznej.
Rehabilitacja kardiologiczna to zespół kompleksowych działań obejmujący edukację, opiekę medyczną i psychologiczną oraz dostosowany do stanu zdrowia i możliwości chorego - wysiłek fizyczny. Aby była skuteczna, powinna być wprowadzona jak najwcześniej, tuż po ustabilizowaniu parametrów życiowych pacjenta z chorobą serca.