fot. Paweł Drożdż/Polskie Radio Koszalin

Jak co niedzielny poranek, w „Magazynie katolickim”, rozmawialiśmy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i naszej diecezji.

W wielu miastach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w tym tygodniu organizowane były bale i noce Wszystkich Świętych. To dość nowe inicjatywy, które mają wielu zwolenników i cieszą się zainteresowaniem wśród wiernych. Bal Świętych odbył się m.in. w koszalińskiej katedrze.

materiał Arkadiusza Wilmana

Wydarzenia promujące świętych kościoła odbyły się m.in. w Białogardzie, Jastrowiu, Kołobrzegu, Pile, Polanowie, Połczynie Zdroju i Słupsku.


Z wieży kościoła świętego Jacka w Słupsku zniknął w ostatnich dniach hełm. Ponad 5-tonowy element podniesiono przy pomocy specjalistycznego dźwigu. Zabytkową konstrukcję udało się sprowadzić na ziemię niemal bez szwanku. Pracom na miejscu przyglądał się reporter Paweł Drożdż.

materiał Pawła Drożdża

Renowacja kościoła świętego Jacka w Słupsku będzie kosztować około miliona złotych. Zabytkowa wieża została uszkodzona w ubiegłym roku podczas nawałnicy. Pieniądze na prace modernizacyjne i konserwatorskie władze miasta pozyskały z budżetu państwa.


Ludowe obrzędy zastąpiły profesjonalne usługi. Na wielu cmentarzach w naszym regionie pojawiają się kolejne kolumbaria na pochówki urnowe. Media informują o rosnącym zapotrzebowaniu na mistrzów świeckich ceremonii pogrzebowych. Tak jak inne dziedziny życia sposób przeżywania śmierci zmienia się błyskawicznie. Pochodzący z Kaszub ks. prof. Jan Perszon od lat bada i dokumentuje zwyczaje, obrzędy oraz wierzenia pogrzebowe i zaduszkowe. Co o nas samych, o naszym człowieczeństwie mówi współczesny sposób pochówków? Czy to, jak traktujemy sam moment śmierci i zachowujemy się w jego obliczu ma znaczenie?

materiał Arkadiusza Wilmana

To był obszerny fragment audycji „Śmierć na pięć. Czyli jaka”. Zapis całości spotkania z ks. prof. Janem Perszonem można znaleźć na portalu prk24.pl w zakładce reportaże.