fot. pixabay.com
Pedagodzy, psychologowie, specjaliści od pomocy społecznej i policjanci debatowali w Koszalinie nad wciąż powszechnym zjawiskiem przemocy wobec dzieci.

Nadkomisarz Monika Kosiec z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie zaznaczyła, że w ostatnim roku odnotowano wzrost liczby zgłoszeń o stosowaniu przemocy w rodzinie.

Dlatego konieczne jest, by osoby, które często z racji wykonywanego zawodu, jako pierwsze reagują w takich sytuacjach, wiedziały jakie mają prawne narzędzia i jakie instytucje są zobowiązane do tego, by otoczyć krzywdzone dziecko opieką. - Debata jest właśnie po to, by tych, którzy mają pierwszy kontakt z dzieckiem, widzą jego ból i cierpienie uczulić na takie sytuacje - mówiła nadkomisarz.

Grzegorz Hamera z Centrum Usług Społecznych w Koszalinie podkreślił, że każdy, kto widzi krzywdzone dziecko, musi reagować. - To jest obowiązek świadka przemocy - podkreślił.

Dodał, że samo oddzielenie dziecka od osoby, która zadaje mu cierpienie nie załatwia sprawy. - Musimy rozbić wszystko, by przywrócić dziecku równowagę emocjonalną, aby mogło ono potem normalnie funkcjonować także w życiu dorosłym - wyjaśnił, informując, że metodą na trwałe ograniczenie przemocy wobec dzieci jest praca z osobami, które takich czynów się dopuściły.

kk/zas

Posłuchaj

nadkom. Monika Kosiec, KMP w Koszalinie Grzegorz Hamera, CUS w Koszalinie (cz.1) Grzegorz Hamera, CUS w Koszalinie (cz.2)