fot. pixabay.com
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, w którym wspominamy tych, których już obok nas nie ma. W ciągu roku pożegnaliśmy wybitnych mieszkańców naszego regionu, przedstawicieli świata nauki, sztuki, mediów, samorządu, polityki i sportu.

Dziś przypominamy ich sylwetki i dokonania na rzecz regionalnej społeczności.

Władysław Król, wieloletni redaktor naczelny Radia Koszalin

Władysław Król Władysław Król urodził się 24 sierpnia 1932 roku w Rybnej koło Krakowa. Ukończył studia na Wydziale Rolnym Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Specjalizował się w ekonomice rolnictwa. Przez chwilę był nawet asystentem na uczelni, ale życie pozwoliło mu wykorzystywać swoją wiedzę w radiowym eterze.

Zanim trafił do Polskiego Radia Koszalin, pracował w rozgłośni olsztyńskiej i opolskiej. Był jednym z głównych organizatorów I Festiwalu Piosenki Polskiej. W Koszalinie przez lata pełnił funkcję zastępcy, a następnie redaktora naczelnego.

Na emeryturę przeszedł w 1993 roku. Jako współpracownik był związany z naszą rozgłośnią jeszcze długie lata. Najbliższą jego sercu materią dziennikarską była kultura ludowa, folklor, spotkania z artystami z naszego regionu.

Zmarł 30 września 2022 roku.

wspomnienie Władysława Króla
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Beata Bełdzikowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 w Kołobrzegu

fot. UM Kołobrzeg Beata Bełdzikowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marynarzy Polskich w Kołobrzegu, kochana przez uczniów nauczycielka, pedagog, logopedka, wolontariuszka w hospicjum.

Zmarła w czerwcu 2022 roku w wieku 58 lat.

Aleksandra Błażejewska, honorowa obywatelka Piły

fot. UM Piła Aleksandra Błażejewska - znana z zaangażowania na rzecz osób z niepełnosprawnościami, przez wiele lat stała na czele Nadnoteckiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego „Sprawni-Razem”, a w 2020 roku została jego honorowym prezesem. Organizowała wiele imprez ogólnopolskich sportowych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Wychowała wielu zawodników, którzy zdobywali medale na Mistrzostwach Polski Sprawnych Razem. Honorowa obywatelka Piły.

Zmarła 22 listopada 2021 roku w wieku 86 lat.

wspomnienie Aleksandry Błażejewskiej
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Zbigniew Ciechanowski, prezes koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, wieloletni dyrektor i inicjator powstania Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych

fot. UM Koszalin Do Koszalina przyjechał w 1952 r. z nakazem pracy. Został instruktorem do spraw sportu i turystyki w Domu Harcerza, by niedługo potem objąć stanowisko kierownika tej instytucji, która z czasem została przekształcona w Młodzieżowy Dom Kultury. Wspólnie z wojewodą założył w Koszalinie Państwowe Liceum Plastyczne i powołał szkołę muzyczną w Białogardzie.

Do 1990 r. pełnił funkcję wiceprezesa Oddziału Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia” w Koszalinie. Następnie, do 2002 r., był sekretarzem koszalińskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a od 2003 r. przez kolejne 10 lat jego prezesem. Przez blisko 5 dekad był zaangażowany w organizację polonijnych spotkań w Koszalinie.

Za swoją pracę i działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in. Krzyż Oficerski i Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

Zbigniew Ciechanowski odszedł 15 lipca 2022 roku w wieku 90 lat.

wspomnienie Zbigniewa Ciechanowskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Andrzej Rafiński, architekt, fotograf, plakacista, nauczyciel

fot. fb Andrzej Rafiński Andrzej Rafiński - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W Kołobrzegu mieszkał od lat 60. Pracował jako architekt wnętrz i architekt krajobrazu. Autor plakatów m.in. na Festiwale Piosenki Żołnierskiej, wielu prac plastycznych. Malował, fotografował.

Zdobył uznanie kołobrzeżan dzięki swojej pracy z młodzieżą oraz mniejszością ukraińską. Pomagał społeczności lokalnej, udzielając porad z zakresu budownictwa. Współpracował z wieloma organizacjami pozarządowymi oraz pełnił rolę rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki. W październiku otrzymał tytuł Zasłużonego dla Miasta Kołobrzegu. Nie zdążył odebrać wyróżnienia.

Zmarł 21 listopada 2021 roku wieku 86 lat.

wspomnienie Andrzeja Rafińskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Mirosław Zwolski, znany słupski architekt

fot. UM Słupsk Mirosław Zwolski - ceniony słupski architekt, prezes oddziału słupskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej odszedł w wieku 57 lat. Był zaangażowany w działalność lokalnych struktur Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej i Pomorskiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Często zabierał głos w sprawie kierunków rozwoju urbanistycznego Słupska. Zasiadał w jury wielu konkursów architektonicznych i projektowych. Właściciel i założyciel  Pracowni Projektowej Colosseum w Słupsku.

Zmarł 19 sierpnia 2022 roku.

wspomnienie Mirosława Zwolskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Andrzej Ziemiński, wieloletni dyrektor Koszalińskiej Biblioteki Publicznej

fot. KBP

Andrzej Ziemiński - w latach 1976-1984 był kierownikiem Działu Oświatowego w Muzeum Okręgowym w Koszalinie. Przez następne dziewięć lat był naczelnikiem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Koszalinie, nadzorując m.in. działalność bibliotek w mieście. W 1994 r. został dyrektorem KBP. „Jako dyrektor, zawsze na stanowisku, prawdziwy gospodarz, który czuł, że biblioteka jest jego domem, o który należy dbać. (...) Kochał Koszalin, ale jednocześnie jego pasją były podróże i poznawanie innych kultur. Pozostawał człowiekiem otwartym na inność i wspierającym osoby dyskryminowane. Pozostanie w naszej pamięci jako prawdziwa osobowość, wulkan energii i dobry duch biblioteki” - tymi słowami pożegnali go pracownicy KBP.

Za swoją pracę został odznaczony m. in.: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Zasłużony działacz kultury, Odznaką Zasłużony dla Województwa Koszalińskiego, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Od 2018 roku przebywał na emeryturze.

Zmarł 30 września 2022 roku w wieku 71 lat.

wspomnienie Andrzeja Ziemińskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Mirosława Zielony, wieloletnia dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koszalinie

fot. fb M. Zielony Mirosława Zielony była postacią znaną nie tylko w Koszalinie. Przez ponad 20 lat pracowała w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, od 2008 roku stała na czele tej instytucji. Miała duszę społecznika. Angażowała się społecznie, współpracowała z wieloma fundacjami, jeździła z pomocą humanitarną do Polaków mieszkających na dawnych Kresach Wschodnich.

Corocznie organizowała „Rodzinalia”, festyn promujący rodzinną pieczę zastępczą. To z jej inicjatywy powstała akcja „Koperta życia”, certyfikowała przyjazne pokoje przesłuchań dzieci pokrzywdzonych przestępstwami. Była także współpracownikiem Fundacji La Strada, zajmującej się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi.

Zmarła 3 lutego 2022 roku w wieku 62 lat.

wspomnienie Mirosławy Zielony
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Czesław Ignaszewski - społecznik, radny Koszalina, prezes Gwardii Koszalin

fot. gwardia-koszalin.pl Czesław Ignaszewski - ceniony koszaliński społecznik, radny miejski, były prezes Gwardii Koszalin. W 2016 roku został odznaczony „Medalem Pamiątkowym za Zasługi dla Koszalina”. Bardzo aktywny członek Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej zabiegającego o powołanie Województwa Środkowopomorskiego.

Zmarł 31 lipca 2022 roku w wieku 72 lat.

wspomnienie Czesława Ignaszewskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Czesław Kuriata, poeta, autor słuchowisk radiowych, opowiadań i książek dla dzieci, recenzent literacki, redaktor

fot. KBP Czesław Kuriata - absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 1960 r. związał się na zawsze z Koszalinem. Był przede wszystkim poetą, ale także autorem słuchowisk radiowych, opowiadań i książek dla dzieci, recenzentem literackim, redaktorem w Polskim Radiu.

Członek Związku Literatów Polskich, prezesem oddziału koszalińskiego został w 1965 roku. Wchodził w skład kolegium redakcyjnego koszalińskiego miesięcznika „Pobrzeże” oraz tygodnika „Morze i Ziemia” w Szczecinie, był redaktorem naczelnym czasopisma literackiego „Arkona ”. W kadencji 1998-2002 radny Rady Miejskiej w Koszalinie.

Odszedł 12 października. Miał 84 lata.

wspomnienie Czesława Kuriaty
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Andrzej Cwojdziński, dyrygent, kompozytor i pedagog

fot. archiwum kompozytora Andrzej Cwojdziński - dyrygent, kompozytor, pedagog, wieloletni dyrektor i kierownik artystyczny Filharmonii Koszalińskiej, przez dziesięciolecia związany z muzyczną sceną Koszalina. Dyrygował w kraju i za granicą; miał na koncie ponad 700 koncertów, bogaty dorobek kompozytorski i liczne nagrody.

Był jednym z pomysłodawców i kierownikiem artystycznym Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1967-99) oraz Kołobrzeskich Wieczorów Wiolonczelowych (1972-80). Kilkakrotnie sprawował kierownictwo Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych oraz Koszalińskich Koncertów Organowych. Jako dyrygent występował w wielu krajach świata.

W latach 1951-53 był wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Aktorskiej w Krakowie, później na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od 1991 r. do 1999 r. pełnił funkcję profesora w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku.

Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Koszalinie z 2 grudnia 2020 r. otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Koszalina.

Zmarł 23 marca w wieku 94 lat.

wspomnienie Andrzeja Cwojdzińskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Zygmunt Królak, poeta

fot. KBP Zygmunt Królak - poeta, mieszkaniec gm. Biesiekierz, debiutował w latach dziewięćdziesiątych minionego wieku na łamach lokalnej prasy. Publikował m.in. na łamach Gońca Pomorskiego, Głosu Koszalińskiego, Gazety Ziemskiej oraz Radia Koszalin. Napisał blisko trzy i pół tysiąca wierszy. W 2016 roku ukazała się jego debiutancka książka pt. „Chciałbym powiedzieć”.

Był laureatem wielu prestiżowych, ogólnopolskich konkursów poetyckich, głównie o tematyce satyrycznej. Wieloletni, wierny słuchacz i przyjaciel Poczty Poetyckiej Radia Koszalin.

Odszedł 19 stycznia 2022 roku w wieku 70 lat.

wspomnienie Zygmunta Królaka
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Andrzej Ciesielski, malarz, rysownik, twórca instalacji, organizator życia artystycznego

fot. arch. muzeum Koszalin

Andrzej Ciesielski - z Koszalinem związany od 1971 roku. W latach 1980-81 prowadził i współorganizował Spotkania Artystów i Teoretyków Sztuki w Osiekach, które miały wpływ na przebieg jego kariery artystycznej. Od 1986 roku prowadził Galerię na Plebanii, a w latach 1990-2002 prywatną, autorską Galerię Moje Archiwum w Koszalinie. Niezależny malarz, rysownik, twórca instalacji, organizator życia artystycznego.

W 1990 r. za niezależną działalność artystyczną i organizacyjną otrzymał nagrodę Polcul Foundation z Sydney. Od samego początku swojej działalności zbierał dokumenty pracy twórczej z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem artystów zaprzyjaźnionych oraz artystów poruszających się w podobnym jak on obszarze.

Był wykładowcą w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej. Autor licznych wystaw indywidualnych w Toruniu, Koszalinie, Bydgoszczy, Szczecinie, Łodzi, Ustce, Słupsku, Drawsku Pomorskim, duńskim Gladsaxe.

Zmarł w październiku 2022 roku. Miał 76 lat.

wspomnienie Andrzeja Ciesielskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Dariusz Piechota, bramkarz Gryfa Słupsk

fot. pomagam.pl Dariusz Piechota  - sport, a szczególnie futbol stanowił dla niego wielką pasję. Zaliczano go do najbardziej utalentowanych i najlepszych bramkarzy w regionie słupskim. Znany był z występów przede wszystkim w Gryfie Słupsk i Zawiszy Bydgoszcz. Był również reprezentantem Polski w beach soccerze.

Był również strażakiem, który prawie 15 lat służył w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Słupsku oraz dowodził stanowiskiem kierowania komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej.

18 marca 2022 roku, w wieku 48 lat przegrał walkę ze śmiertelną chorobą.

wspomnienie Dariusza Piechoty
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Bogusław Olejnik, prezes Klubu Współpracy Międzynarodowej w Wałczu

fot. rzgow.pl Bogusław Olejnik - dzielił się swoją wiedzą, doświadczeniem, poczuciem humoru i otwartością, a pasją do historii, podróży i miłością do ludzi zarażał współpracowników. Prezes Klubu Współpracy Międzynarodowej w Wałczu.

Zmarł 25 lipca w wieku 64 lat.

wspomnienie Bogusława Olejnika
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Tadeusz Lenartowicz, wieloletni przewodniczący Rady Osiedla „Śródmieście”, działacz Koszalińskiej Rady Seniorów

fot. Piotr Jedliński/facebook Tadeusz Lenartowicz - urodził się w 1927 roku w Ćmiszewie koło Sochaczewa. W Koszalinie mieszkał od września 1952 roku. Wtedy to podjął pracę w ówczesnym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej m.in. jako kierownik działu organizacyjnego. W latach 1960-1966 działał w Związku Harcerstwa Polskiego - był zastępcą komendanta Hufca w Koszalinie. W 1966 roku podjął pracę w Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni. Tam, oprócz pracy zawodowej, rozpoczął swoją aktywność jako główny organizator i opiekun sekcji kolarskiej „Spółdzielca Koszalin”. Organizował wyścigi kolarskie w mieście, województwie i w Polsce. Współpracował m.in. z Czesławem Langiem. W 1985 roku jako sędzia klasy państwowej sędziował w Wyścigu Pokoju.

W 1992 r. przeszedł na emeryturę. Nadal jednak był zaangażowany w działalność społeczną i samorządową w mieście. Początkowo jako zastępca, następnie jako przewodniczący Rady Osiedla „Śródmieście”, a w kolejnych kadencjach jako jej członek. Od 1999 roku nieprzerwanie przewodniczył Stowarzyszeniu Śpiewaczemu „Śródmieście". Organizował koncerty z udziałem chórów i kapel działających na koszalińskich osiedlach oraz w regionie. Był członkiem Związku Piłsudczyków RP. W 2015 roku został członkiem Koszalińskiej Rady Seniorów. Za zaangażowanie społeczne i działalność w Koszalinie i w regionie został wyróżniony wieloma odznaczeniami, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego oraz medalami za zasługi dla Koszalina i województwa.

Miał 95 lat. Zmarł 25 października 2022 roku.

wspomnienie Tadeusza Lenartowicza
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Janina Kos, ps. „Anka”, łączniczka Armii Krajowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, członek Koła Pomorze Środkowe Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

fot. nsz.com.pl Janina Kos, ps. „Anka” - w lipcu 1944 roku złożyła przysięgę Armii Krajowej. Przyjęła pseudonim „Anka”. Brała udział w akcji „Burza” jako łączniczka.

Służyła w plutonie łączników dowodzonych przez jej ojca, Piusa Sarnackiego ps. „Sztacheta”. Po nadejściu Armii Czerwonej w 1945 roku włączyła się w działalność konspiracyjną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, była łączniczką i sanitariuszką.

W 1948 roku zagrożona aresztowaniem wyszła za mąż za Jana Kosa, byłego robotnika przymusowego w III Rzeszy. Tuż po ślubie uciekła na ziemie odzyskane, do Słupska.

Po 1990 roku aktywnie włączyła się w działalność słupskiego inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W kwietniu 2021 roku została mianowana na stopień kapitana WP w stanie spoczynku.

Przeżyła 93 lata.

Gustaw Dach ps. „Wołyniak”, porucznik, jeden z ostatnich żołnierzy Zgrupowania Partyzanckiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego mjr. Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan”

fot. nsz.com.pl Gustaw Dach - urodził się na Wołyniu. W czasie okupacji niemieckiej pod pseudonimem „Wołyniak” prowadził działalność niepodległościową w szeregach Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej na terenie Radymna. W 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Komunistyczny sąd skazał go na 2 lata więzienia.

Zamieszkał w powiecie kołobrzeskim. Był honorowym członkiem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Koło Pomorze Środkowe oraz Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” w Rymaniu.

Za swoje zasługi otrzymał wiele odznaczeń m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Zmarł 6 lutego. W tym roku skończyłby 98 lat.

wspomnienie Gustawa Dacha
  • 00:00:00 | 00:00:00
::

Leszek Kropidłowski, były koszykarz AZS-u Koszalin

fot. Leszek Kropidłowski/Facebook Leszek Kropidłowski karierę rozpoczął w 1975 roku w AZS-ie Koszalin. W barwach Akademików grał przez dziewięć sezonów. W 1986 roku przeniósł się do Szczytna, gdzie przez trzy lata reprezentował barwy miejscowej Gwardii. W sezonach 1991/1992 i 1992/1993 grał w Kotwicy Kołobrzeg. Karierę zakończył rok później, ale już w barwach AZS-u Koszalin.

W ciągu trwającej 19 lat kariery wystąpił w 330 meczach.

Zmarł 5 marca 2022 roku.

wspomnienie Leszka Kropidłowskiego
  • 00:00:00 | 00:00:00
::