fot. Jarosław Ryfun
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości był gościem Aleksandry Kupczyk w porannej audycji - „Studio Bałtyk”. Poruszył m.in. kwestię ważną z punktu widzenia mieszkańców regionu, jak rozszerzenie działalności Sądu Rejonowego w Sławnie. Mówił także o uzasadnieniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji oraz o sytuacji przedsiębiorców w dobie pandemii i licznych obostrzeń.

Mieszkańcy całego powiatu sławieńskiego już wkrótce będą mogli korzystać z Sądu Rejonowego w Sławnie.

- Z punktu widzenia mieszkańców powiatu jest to niezwykle ważne. Dzisiaj wielu z nich, aby rozwiązać sprawy związane chociażby z kwestią własności czy z innymi sprawami cywilno-prawnymi, musi dojeżdżać do Koszalina. W niedalekim czasie to się zmieni. Po tym jak burmistrz Krzysztof Frankenstein przekazał, że ma możliwość, aby zapewnić warunki lokalowe dla rozszerzenia działalności sądu, podjąłem działania w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rozpoczęliśmy właściwe kroki, aby sąd w takiej formie zaczął funkcjonować już od przyszłego roku - wyjaśnił Paweł Szefernaker.

Polityk podniósł również kwestię wczorajszego uzasadnienia wyroku TK ws. aborcji. Jak podkreśla, wszyscy czekaliśmy na jego ogłoszenie.

Pozostaje możliwość dokonania legalnej aborcji w przypadku, kiedy jest zagrożone życie kobiety i kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa. Jeżeli lekarz stwierdzi, że jest szkoda na zdrowiu i życiu kobiety, to wtedy aborcja jest dopuszczalna. Wielokrotnie, w trakcie protestów, pojawiała się inna narracja. Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA

Wiceminister podkreśla, że państwo musi zapewnić każdemu obywatelowi, także temu, który rodzi się chory, opiekę, która pozwoli, żeby godnie żył. - Państwo powinno również zaopiekować się wszystkimi rodzinami, których ta sytuacja będzie dotyczyła - tłumaczy.

Polityk spodziewa się fali protestów związanych z wczorajszym uzasadnieniem. Jak mówi, każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie. - Ja wobec formuły tych protestów jestem negatywnie nastawiony, ze względu na wulgaryzmy, jakie są tam stosowane. To nie jest język, w którym chciałbym rozmawiać o życiu - wyjaśnia.

W porannej rozmowie Paweł Szefernaker mówił również o ostatnich strajkach przedsiębiorców i otwieraniu biznesów mimo wciąż obowiązujących obostrzeń.

Rozumiem okoliczności, w jakich znaleźli się przedsiębiorcy i ich pewnego rodzaju zdenerwowanie, ale pamiętajmy, że sytuacja epidemiczna dotyczy całej Europy. Robimy wszytko, aby móc odmrozić co się da tak, aby ten śmiercionośny wirus miał jak najmniej ofiar. Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA

Polityk zaznacza również, że pewne kroki związane z odmrażaniem niektórych biznesów są związane z ustaleniami zespołu ekspertów. - To są decyzje rządu i to on będzie przekazywał informacje.

Szefernaker w rozmowie odniósł się również do zawieszenia w prawach członka PiS Zbigniewa Girzyńskiego z powodu zaszczepienia się na CVID-19 poza kolejnością. - Wiele osób popełnia błędy, ale najważniejsze jest to, by szybko wyciągać wnioski i konsekwencje - podkreśla wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

ak/aś

Posłuchaj

materiał Aleksandry Kupczyk