fot. UM Koszalin
Koszalin pod koniec ubiegłego roku otrzymał 1,9 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach projektu grantowego realizowanego przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie. Pieniądze przeznaczone były na doposażenie żłobków oraz jednostek oświatowych prowadzonych przez Koszalin w środki ochrony osobistej oraz sprzęt niezbędny do walki z COVID-19. Co przyda się szczególnie teraz, kiedy wznawiania jest nauka stacjonarna.

Do lekcji w trybie stacjonarnym wrócić ma ponad 3 tys. dzieci - uczniów klas 1-3 z 13 szkół podstawowych prowadzonych przez miasto oraz placówek niepublicznych na terenie Koszalina.

Jak zapewnia Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina odpowiedzialny m.in. za oświatę, szkoły są przygotowane do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo sanitarne. W ostatnim czasie m.in. testom wykrywającym przeciwciała wirusa SARS-Cov2 poddano m.in. nauczycieli.

- Ponad 300 nauczycieli i pracowników obsługi naszych koszalińskich szkół zostało przetestowanych. Wyniki poznamy w weekend. Będzie to oczywiście wpływało na decyzje dyrektorów dotyczącą organizacji nauczania w poszczególnych szkołach - powiedział Przemysław Krzyżanowski.

Wiceprezydent dodał, że szkoły posiadają m.in. płyny dezynfekcyjne, zapasy maseczek czy urządzenia pomagające w dokładnym oczyszczaniu powierzchni. Nie wykluczył, że największe szkoły mogą wprowadzić korektę planu lekcji ze względów sanitarnych.

- W szkołach, w których klas I-III jest od dziewięciu do dwunastu, można jednak tak zorganizować naukę, aby dzieci z różnych klas nie spotykały się na korytarzu - zapewnił wiceprezydent.

Przypomniał też, że dziecko do szkoły może odprowadzić jeden rodzic, oboje muszą mieć maseczki.

Przypomnijmy, że z końcem 2020 roku koszaliński samorząd zakończył realizację projektu grantowego „Pomorze Zachodnie – Bezpieczna Edukacja”. Dzięki niemu zakupiono m.in. 4,7 tys. maseczek wielorazowych, 26,5 tys. maseczek jednorazowych, 3 tys. litrów płynu do dezynfekcji rąk, 523 litrów płynu do dezynfekcji powierzchni, ponad tysiąc przyłbic i półprzyłbic, 437 opakowań chusteczek do dezynfekcji sprzętów i pomocy dydaktycznych, 2,5 tys. rękawic, 4,6 tys. litrów mydła do rąk antybakteryjnego, 1,3 tys. litrów mydła do rąk hipoalergicznego i wiele innych.

Pozostała kwota pozwoliła zakupić wyposażenie wspierające utrzymanie bezpiecznych i higienicznych warunków w placówkach, w których przebywają dzieci i młodzież, m.in.: 109 lamp przepływowych UV-C, 27 odkurzaczy piorących do dywanów, 30 specjalistycznych szorowarek i maszyn do mycia podłóg, 50 myjek wysokociśnieniowych, 706 dozowników do mydła, 245 podajników ręczników papierowych, 240 dozowników płynu do dezynfekcji rąk, 69 stacji do bezdotykowej dezynfekcji rąk, 48 dezynfektorów parowych, 129 zestawów sprzątających. Zakupiono także 198 oczyszczaczy powietrza, które trafiły m.in. do wszystkich koszalińskich przedszkoli i żłobków i przyczynią się do znaczącej poprawy jakości powietrza w salach, w których przebywają dzieci.

red./UM Koszalin/ar/kk/kc

Posłuchaj

Przemysław Krzyżanowski o sytuacji w szkołach Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina