fot. pixabay.com
Prokuratura Okręgowa w Słupsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciw 34-letniemu Tomaszowi Z. z Lęborka w związku oszustwem skarbowym w podatku VAT oraz fałszowaniem deklaracji w zakresie tego podatku - poinformował w środę rzecznik słupskiej prokuratury okręgowej Paweł Wnuk.

Śledztwo wykazało, jak podał prok. Wnuk, że Tomasz Z. przestępczą działalność polegającą na dokonywaniu fikcyjnych transakcji sprzedaży oleju silnikowego prowadził od stycznia do lipca 2014 r., wykorzystując własną firmę, którą założył wyłącznie w celu autoryzowania procederu.

Firma Tomasza Z. z Lęborka przeprowadziła 15 fikcyjnych transakcji o łącznej wartości blisko 2,5 mln zł. Na ich podstawie, poświadczając nieprawdę, sporządzał on deklaracje VAT-owskie, które przedkładał Urzędowi Skarbowemu w Lęborku. "W ten sposób Tomasz Z. naraził Skarb Państwa na uszczuplenie należnego podatku w łącznej wysokości co najmniej 465 tys. zł" – podał prok. Wnuk, informując o skierowaniu aktu oskarżenia przeciw Tomaszowi Z. do Sądu Okręgowego w Słupsku.

Za popełnienie zarzucanych oskarżonemu przestępstw skarbowych grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prok. Wnuk poinformował, że Tomasz Z. przesłuchany w charakterze podejrzanego przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw, a następnie złożył wyjaśnienia, które w większości są zgodne z ustaleniami śledztwa.

Oskarżony w przeszłości nie był karany sądownie. Stosowany jest wobec niego dozór policji. Nie może opuszczać kraju.

PAP/aj