zeszłoroczna Małanka (fot. Anna Radziwonowicz)
Według kalendarza juliańskiego Nowy Rok wypada 14 stycznia. Dzień wcześniej, według ukraińskiej tradycji, obchodzona jest Małanka, czyli "ukraiński Sylwester".

W tym roku pandemia przyćmiła radość świętowania Małanek, a dotychczas imprezy te cieszyły się bardzo dużą popularnością.

- To największe noworoczne bale nie tylko w Koszalinie, ale też w Kołobrzegu, Słupsku, Szczecinku, Białym Borze, Wałczu i wielu innych miejscowościach, gdzie zamieszkuje mniejszość ukraińska. Małanki zawsze miały charakter balów charytatywnych, ponieważ cały przychód z nich był przeznaczany na utrzymanie siedziby Związku Ukraińców, w którym dzieci uczą się języka ukraińskiego i religii - powiedział Roman Biłas, przewodniczący koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce.

W Polsce Nowy Rok w tradycji wschodniej świętują przede wszystkim Ukraińcy, wierni obrządku greckokatolickiego oraz prawosławnego. Symboliczny pierwszy dzień Nowego Roku jest obchodzony jako dzień św. Wasyla - w tym dniu w cerkwiach są odprawiane nabożeństwa.

aw/ar

Posłuchaj

Roman Biłas, przewodniczący koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce