fot. pixabay.com
Wójt gminy Biesiekierz, który był gościem „Studia Bałtyk”, powiedział, że jego samorząd przygotował już trzy wnioski o dofinansowanie z programu.

- W gminie Biesiekierz jest osiem miejscowości, w których działały PGR-y. Przemiany ustrojowe i gospodarcze w ostatnich 30 latach doprowadziły do degradacji poziomu życia ich mieszkańców. Dlatego tak cieszy nas uruchomienie programu wsparcia dla gmin popegeerowskich. To pierwszy program, który w 100 proc. zabezpiecza środki na inwestycje dla tych terenów - powiedział Andrzej Leśniewicz.

Wójt dodał, że gmina ma już przygotowane trzy projektu, o sfinansowanie których będzie się starać z rządowego programu: - Wpisują się one w strategię rozwoju naszej gminy i zostały wskazane przez lokalną społeczność, mi.in. przez organizacje pozarządowe lub sołtysów. Chcemy stworzyć centrum aktywności społecznej, wybudować ścieżkę rowerową do Koszalina oraz przebudować drogę Parsowo - Świemino. Te dwie ostatnie to miejscowości typowo popegeerowskie. Łącząca je droga jest w złym stanie i przewoźnicy niechętnie z niej korzystają. Jej przebudowa zlikwiduje więc komunikacyjne wykluczenie obu miejscowości, a to ważne, bo znajdują się tam m.in. szkoła i DPS.

Zdaniem Andrzeja Leśniewicza, potrzeb jest tak dużo, że rządowy program powinien mieć charakter cykliczny: - Pięknie powiedział pan minister Paweł Szefernaker, że ten program to kropla w morzu potrzeb. Ważne więc, aby był kontynuowany. To pozwoli na przywrócenie tych zapomnianych środowisk do cywilizacyjnych warunków.

Program przygotowany m.in. przez wiceministra Pawła Szefernakera w MSWiA został oficjalnie zaprezentowany 30 grudnia przez premiera Mateusza Morawieckiego i koszalińskiego polityka. Rząd przeznaczy na jego realizację 250 milionów złotych. Gminy będą mogły wydać te pieniądze m.in. na budowę infrastruktury drogowej, wodnej, wodno-kanalizacyjnej, modernizację świetlic, bibliotek i budowę nowych, a także rozwój placów zabaw i terenów rekreacyjnych. Wnioski mogą składać gminy, w których niegdyś funkcjonowały PGR-y. Minimalna wartość projektu to 50 tys. Maksymalna - 5 milionów.

Więcej w rozmowie Aleksandry Kupczyk z wójtem gminy Biesiekierz.

ak/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Aleksandry Kupczyk z Andrzejem Leśniewiczem