fot. archiwum prk24.pl
Marszałek województwa pomorskiego i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku podziękowali wolontariuszom pomagającym placówce podczas pandemii COVID-19. Nagrodzeni zostali podpułkownik Bogusław Haftka, dowódca 73. Batalionu Lekkiej Piechoty w Słupsku, Danuta Wawrowska i Piotr Merecki – koordynatorzy słupskiej akcji Widzialna Ręka.

Nagrodzeni odebrali wyróżnienia w imieniu wszystkich wolontariuszy, którzy pomagali szpitalowi w najtrudniejszym okresie, wiosną 2020 r. oraz żołnierzy WOT nadal wspomagających pracę placówki.

- Bardzo cieszymy się, że jesteście państwo tą grupą ludzi, która w szczególny sposób wykazuje się empatią w stosunku do otoczenia. To wielka wartość, bo w ten sposób daje się dobry przykład i wychowuje społeczeństwo - powiedział Andrzej Sapiński, prezes zarządu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.


Do pomocy dołączyła się 7. Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzi 73. Batalion Lekkiej Piechoty w Słupsku. Od marca 2020 roku do dziś około 90 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pomagało rotacyjnie, a około 10 żołnierzy - na stałe. Żołnierze robią przy wejściu pomiar temperatury pacjentom, kierują ich do odpowiednich komórek szpitala, pomagają w wypełnieniu ankiet epidemiologicznych, odbierają i przekazują paczki przynoszone przez rodziny pacjentów przebywających w szpitalu. Kolejna grupa żołnierzy wspomaga Szpitalny Oddział Ratunkowy - pobierają wymazy, pomagają w transporcie pacjentów z namiotów na oddziały szpitalne i SOR, wspierają personel SOR-u w codziennej pracy i opiece nad pacjentami, monitorują liczbę wolnych łóżek w szpitalu.

- Wojska Obrony Terytorialnej to ochotnicy, którzy na co dzień wykonują swoje obowiązki w zakładach pracy i firmach, ale zostali powołani do wykonywania zadań ważniejszych dla społeczeństwa. Dlatego jest nam miło przyjąć tę nagrodę i ze swojej strony obiecuję dalszą pomoc - poinformował ppłk. Bogusław Haftka.

Koordynatorka grupy nieformalnej Widzialna Ręka - Kobiecy Słupsk Danuta Wawrowska zainicjowała akcję produkowania przez mieszkańców Słupska i regionu słupskiego maseczek ochronnych, fartuchów flizelinowych oraz przyłbic ochronnych dla personelu i pacjentów słupskiego szpitala. Spotkała się ona z wielkim odzewem. Dzięki tej inicjatywie szpital otrzymał 20 tysięcy maseczek ochronnych, 200 fartuchów flizelinowych oraz 1000 przyłbic ochronnych. Dzięki temu szpital dostał wsparcie w okresie największych trudności w zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej.

- Ważne dla mnie było to, że pokazaliśmy solidarność bez względu na wszystko. Niezależnie od poglądów politycznych i profesji - dodała nagrodzona Danuta Wawrowska.

Wyróżniony przez Samorząd Województwa Pomorskiego.w Międzynarodowym Dniu Wolontariusza został także Piotr Merecki - dziennikarz słupskiej redakcji Polskiego Radia Koszalin, koordynator akcji Widzialna Ręka, a także pracownik działu promocji Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku. Kolportował on informacje o potrzebach szpitala w sprawie walki z COVID-19. Pomoc dotyczyła głównie pozyskiwania osób, które zostały wolontariuszami przenoszącymi przedmioty dostarczane przez bliskich pacjentów szpitala. Piotr Marecki sam został wolontariuszem i wielokrotnie pełnił dyżury w postacie roznoszeniu przesyłek w szpitalu oraz pomocy na oddziale onkologicznym.

- Najfajniejsze jest to, że wolontariuszami w szpitalu zostały dziesiątki osób, które od razu, gdy zaczęła się pandemia powiedziały, że chcą pomóc. Nie potrzebowaliśmy dużo czasu, aby tych ludzi zmobilizować - mówi nasz redakcyjny kolega.

red./aj