www.pixabay.com
Polska jest jednym z krajów, których gospodarka najmniej ucierpiała w czasie pandemii - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Eksperci PIE opracowali indeks, który pokazuje, że wśród krajów UE, najlepszą odpowiedź na kryzys znalazły: Litwa, Luksemburg i Holandia. Polska w tym zestawieniu znalazła się na czwartej pozycji.

Autorzy indeksu uwzględnili wskaźniki takie jak: PKB, stopa bezrobocia, wielkość importu i eksportu. Współautor badania Ignacy Święcicki powiedział, że wspólnym elementem ratowania gospodarki w krajach, które najlepiej poradziły sobie z kryzysem, były rządowe programy skierowane do firm.

- Wspólnym celem polityki fiskalnej i pieniężnej było podtrzymanie płynności i wypłacalności firm. Przeświadczenie, że kryzys jest chwilowy i trzeba pozwolić firmom przetrwać ten okres sprowadzało się do tego, że instytucje polityki gospodarczej na różne sposoby pompowały pieniądze w gospodarkę, żeby podtrzymać płynność i wypłacalność przedsiębiorstw - powiedział Ignacy Święcicki.

 Z raportu PIE wynika również, że kryzys związany z pandemią najbardziej uderzył w kraje południa Europy.

- Względnie najgorsze prognozy gospodarcze mają kraje takie, jak: Grecja, Chorwacja, Portugalia i Włochy, a także Francja oraz Cypr -  dodał.

Dodaje, że to kraje, które były też najmocniej dotknięte poprzednim kryzysem finansowym i kryzysem zadłużenia w Unii Europejskiej.

- Gospodarki tych krajów nie w pełni odzyskały sprawność po poprzednich kryzysach. Również teraz wydają się najmocniej dotknięte skutkami obecnego kryzysu - poinformował Ignacy Święcicki.

Autorzy raportu podkreślili, że sytuacja gospodarcza w tym roku będzie zależała od rozwoju pandemii i tempa masowych szczepień przeciwko COVID-19. Eksperci wskazali, że najbardziej możliwym scenariuszem jest opanowanie pandemii w drugiej połowie tego roku i zniesienie ograniczeń do jesieni. W takim scenariuszu Polska mogłaby odnotować wzrost PKB o 4,2 procent - dodają autorzy rapo

IAR/aj