fot. MSWiA/Twitter
Wiceszef MSWiA oraz koszaliński poseł PiS-u poinformował, że wojewodowie do końca dnia wydadzą samorządom decyzje dotyczące transportu osób mających problemy w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień. Dodał, że do piątku zorganizowane zostaną również wideokonferencje z samorządowcami.

Od wtorku ruszyła zapowiadana organizacja transportu dla osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2, w tym osób niepełnosprawnych.

Jak zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, rząd dofinansuje samorządom 80 proc. związanych z tym kosztów. Dodatkowo pełnomocnicy wojewodów do spraw szczepień odbędą z samorządowcami wideokonferencje.

Poinformował, że wojewodowie od wtorku rozpoczęli wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących transportu osób do punktów szczepień i - jak zaznaczył - wydadzą je do końca dnia: - Do piątku zorganizują też w każdym powiecie wideokonferencje z samorządami, w ramach których pełnomocnicy wojewodów do spraw szczepień będą omawiali przede wszystkim kwestie akcji informacyjnej.

Dodał, że samorząd będzie wspierał rząd w akcji informacyjnej oraz w realizacji poleceń wojewodów związanych z dowozem osób, które potrzebują wsparcia, w tym dowozie do punktów szczepień.

Zapytany o szacunki dotyczące liczby osób, które mogą potrzebować transportu zaznaczył, że jest to zadanie, które zostało zlecone gminom i to one będą szacowały potrzeby: - Gmina, mając już doświadczenie funkcjonowania opieki społecznej, czy funkcjonowania służby zdrowia na swoim terenie, powinna oszacować jak to wygląda.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej poinformowano, że rząd zwróci się z prośbą do gmin, by każda z nich do 15 stycznia zorganizowała wyodrębnioną linię telefoniczną dla mieszkańców danej gminy, po to, by każdy potrzebujący mógł uzyskać transport do punktu szczepień.

Jak zaznaczono, rząd dofinansuje samorządom 80 proc. kosztów związanych z transportem. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rządowo-samorządowych konsultacji w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat programu szczepień, stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminie miejskiej, miejsko-wiejskiej, wiejskiej - 65 zł. Natomiast stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł.

PAP/rz