fot. prk24.pl
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości, który w środę był gościem porannego „Studia Bałtyk”, podkreślił, że na szczepienia na koronawirusa będzie można się rejestrować w POZ, poprzez specjalną infolinię lub internet.
W skrócie
  • Paweł Szefernaker poinformował, jak będzie można zapisać się na szczepienia przeciw Covid-19.
  • Koszaliński poseł PiS-u dodał, że samorządy zorganizują transport m.in. osobom niepełnosprawnym czy samotnym do punktów szczepień.
  • Parlamentarzysta przypomniał, że rząd przekaże miliard złotych gminom górskim, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu wprowadzonych obostrzeń.

W czwartek mają odbyć się rozmowy przedstawicieli rządu i samorządów w sprawie współpracy przy szczepieniach. - Wojewodowie będą rozmawiać na ten temat z samorządowcami podczas wideokonferencji. W zeszłym tygodniu ustalono, że samorządy zorganizują transport m.in. osobom niepełnosprawnym czy samotnym do punktów szczepień. Rząd w 80 proc. zrekompensuje samorządom koszty - powiedział gość „Studia Bałtyk”.

Paweł Szefernaker powiedział, że na szczepienia na koronawirusa będzie można się rejestrować w POZ, poprzez specjalną infolinię (989) lub internet.

Proszę się nie martwić. Zostanie to zorganizowane w taki sposób, by było kilka możliwości zapisania się na szczepienia. Ci, którzy nie mają dostępu do internetu, nie muszą się obawiać o to, że będą wykluczeni. W najbliższych dniach poinformujemy o szczegółach. Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u

Parlamentarzysta odniósł się także do informacji o zmarnowaniu w jednej z warszawskich placówek medycznych 90 dawek szczepionki przeciw COVID-19. Przesyłka ze szczepionką, którą należało natychmiast umieścić w chłodni, leżała w recepcji kilka godzin. - Instytucja państwa w żaden sposób nie zawiodła. Agencja Rezerw Materiałowych zgodnie z procedurami przekazała szczepionki prywatnej firmie. Podmiot medyczny dystrybuował je szczepionki między swoimi przychodniami i niestety je zmarnował - powiedział Paweł Szefernaker.

Poseł przypomniał również, że rząd przekaże miliard złotych gminom górskim, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu wprowadzonych obostrzeń: - Staramy się jakiejś części zrekompensować przedsiębiorcom straty. Polski rząd przedstawił propozycje, które są jednymi z najdalej idących w Europie.

Polityk pytany przez Aleksandrę Kupczyk o to, czy powstanie podobny program wsparcia dla nadmorskich gmin, odpowiedział, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Dodał, że w tej sprawie z przedsiębiorcami z naszego regionu spotkał się poseł Czesław Hoc. Przypomniał również, że prowadzący działalność mogą skorzystać m.in. z tarcz, które wcześniej przygotował rząd.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./rz

Posłuchaj

Gość „Studia Bałtyk”: Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA, koszaliński poseł PiS-u