fot. edu.slupsk.eu
W całej Polsce trwają przygotowania do ewentualnego powrotu najmłodszych uczniów do szkół. Gotowe są wytyczne sanitarne i harmonogram przeprowadzania testów przesiewowych na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych. Akcja ruszyła dziś, a testowanie potrwa do 15 stycznia. Będzie ono dobrowolne oraz bezpłatne. Jak są przygotowane do akcji słupskie instytucje?

- Mamy trzy punkty wymazowe na terenie Słupska - wyjaśniła Henryka Kisiel, zastępca dyrektora słupskiego sanepidu. -  Między innymi punkt drive thru na terenie Akademii Pomorskiej przy ulicy Westerplatte. W tej akcji współpracujemy z kuratorium oświaty i z dyrektorami szkół. Testowanie będzie trwało do 14 stycznia - dodała.

Dyrektor wydziału edukacji urzędu miejskiego w Słupsku Anna Sadlak przypomniała, że: w całym powiecie jest ponad tysiąc, a w Słupsku ponad trzystu nauczycieli i pracowników administracyjnych.

Jak wyjaśniła wiceprezydent Słupska Marta Makuch, dyrektorzy lokalnych szkół są gotowi do podjęcia pracy z chwilą zakończenia ferii szkolnych, jednak wszyscy czekają na decyzje centralne.

Jeśli nauczyciel nie ma niepokojących objawów choroby i nie zdecyduje się na test, będzie mógł wrócić do nauczania. Za to osoby, które wykonają badanie i okażą się być chore, nie będą miały takiej możliwości.

jż/kc

Posłuchaj

materiał Jacka Żukowskiego