www.pixabay.com
Do połowy lutego rolnicy mogą wnioskować o wsparcie rozwoju usług rolniczych z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Nabór dokumentów w tej sprawie prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Termin składania wniosków wydłużono o ponad miesiąc. Pierwotnie miał się zakończyć w środę.

Prezes ARiMR Halina Szymańska uzasadnia, że wydłużenie naboru ma związek z pandemią COVID-19. Dodatkowy czas pozwoli większej liczbie beneficjentów na skompletowanie niezbędnych materiałów.

- Chcemy stworzyć możliwość ubiegania się o te środki z uwagi na to, by ludzie mogli z nich korzystać. Wiadomo, że realia pandemii paraliżowały pracę wielu osób. Mamy nadzieję, że wydłużenie terminu spowoduje zwiększenie zainteresowania tym programem - wyjaśnia Halina Szymańska.

W ramach programu "rozwój usług rolniczych" możliwa jest refundacja do połowy wartości zakupu lub leasingu sprzętu. Chodzi m.in. o maszyny rolnicze, urządzenia do produkcji, aparaturę kontrolną oraz sprzęt komputerowy. Wsparcie dotyczy przedsiębiorców z określonym stażem i rodzajem działalności - dodaje prezes agencji.

- Przedsiębiorcy, którzy od co najmniej dwóch lat prowadzą działalność w zakresie wspierania produkcji roślinnej, zwierzęcej. Również tacy, którzy prowadzą swoją działalność na polach po żniwach. Oni będą mogli aplikować o takie środki - ich wysokość może wynieść do 500 tysięcy złotych - poinformowała Halina Szymańska.

W okresie pandemii COVID-19 wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można też wysyłać elektronicznie poprzez platformę e-PUAP. W formie tradycyjnej dokumenty można dostarczać osobiście lub przez pełnomocnika do najbliższego oddziału ARiMR.


IAR/aj