Konferencja prasowa
fot. twitter.com/PremierRP
Mamy łącznie do Polski dostarczonych 1 mln 51 tys. dawek szczepionki, z tego do szpitali węzłowych trafiło 456 tys. szczepionek - poinformował w poniedziałek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.
W skrócie
  • Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, do Polski trafi 6 mln dawek, co ma pozwolić zaszczepić 3 mln Polaków.
  • Od 15 stycznia możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat.
  • Paweł Szefernaker poinformował, że do jutra wojewodowie wydadzą polecenia dot. transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko COVID-19.
  • W pierwszym tygodniu, w okresie świąteczno-noworocznym, zostało zaszczepionych ok. 50 tys. osób.

Szef KPRM podkreślił, że w Agencji Rezerw Materiałowych zachowanych jest 50 proc. szczepionek, które trafiają do Polski po to, żeby pacjent, którzy otrzymuje pierwszą dawkę szczepionki, miał gwarancję otrzymania drugiej dawki.

- Dopiero po drugiej dawce uzyskujemy pełną odporność i nie chcemy, żeby pacjenci byli narażeni na jakieś problemy logistyczne ze strony producenta  - powiedział szef KPRM.

Łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków

- Łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tys. zaszczepionych Polaków; system szczepień staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny - mówił w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Podczas konferencji prasowej Dworczyk zwrócił uwagę, że zaczyna się trzeci tydzień szczepień. Jak mówił, w pierwszym tygodniu, w okresie świąteczno-noworocznym zostało zaszczepionych ok. 50 tys. osób.

- W drugim tygodniu, który właśnie minął, zaszczepionych zostało 150 tysięcy osób, a jednego dnia 50 tysięcy szczepień zostało wykonanych, co pokazuje, że system staje się coraz bardziej sprawny i coraz bardziej wydajny - stwierdził. Dworczyk zapowiedział, że do końca tego tygodnia zaszczepionych zostanie 250 tys. osób.

- Czyli łącznie pod koniec tego tygodnia będziemy mieli ponad 450 tysięcy zaszczepionych Polaków - powiedział. Dworczyk powiedział ponadto, że na wykonanych 220 tys. szczepień wystąpiły 32 przypadki NOP-ów, czyli niepożądanych odczynów szczepiennych.

- I to były wszystko delikatne przypadki, nikt nie został hospitalizowany, były to przypadki związane z zaczerwieniem, podwyższoną temperaturą, krótko mówiąc żadnych groźnych sytuacji nie było - mówił Dworczyk.

Do jutra wojewodowie będą wydawać decyzje ws. organizacji systemu, tak by każdy senior miał możliwość dojazdu do punktu szczepień

Wiceminister poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek, że do wtorku wojewodowie wydadzą decyzje administracyjne dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczące transportu osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do punktów szczepień przeciwko Sars-Cov2 w tym osób niepełnosprawnych.Od jutra ruszy organizacja tego transportu w gminach. Zwrócimy się także z prośbą do gmin, by każda z nich do 15 stycznia zorganizowała wyodrębnioną linię telefoniczną, infolinię, dla mieszkańców, dla obywateli danej gminy, by w jasny sposób każdy, kto potrzebuje takiego transportu, mógł ten transport uzyskać Paweł Szefernaker, wiceminister MSWiA

Zaznaczył, że wątpliwości i pytania będą rozstrzygane na poziomie wojewodów.

- Jeżeli gminy, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast będą mieli jakiekolwiek kwestie, które trzeba rozstrzygać, będą im w tym wszystkim pomagać wojewodowie jako przedstawiciele rządu w terenie - powiedział Szefernaker. Jak zaznaczył, zgodnie z ustaleniem Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego stawka za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej w mieście powyżej 100 tys. mieszkańców to 75 zł; w gminie miejskiej, miejsko-wiejskiej, wiejskiej - 65 zł; stawka za przewóz jednej osoby sprawnej ruchowo w gminach wiejskich to 30 zł.
- Rząd - tak, jak to ustaliliśmy z samorządami - 80 proc. tych stawek zwróci samorządom przy organizacji tego przewozu - podkreślił. Dodatkowo - powiedział Szefernaker - pełnomocnicy wojewodów do spraw szczepień odbędą przez najbliższe dwa tygodnie rozmowy z wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad powiatów i gmin na terenie danego powiatu.

- W każdym województwie odbędzie się kilkadziesiąt wideokonferencji, na których samorządowcy otrzymają informacje od pełnomocników wojewodów ds. szczepień szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z Narodowym Programem Szczepień - zaznaczył wiceminister.

W czwartek odbyły się rozmowy rządowo-samorządowe konsultacje w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat programu szczepień.
Dodatkowo pełnomocnicy wojewodów ds. szczepień odbędą w ciągu najbliższych 2 tygodni spotkania z wójtami, burmistrzami, szefami rad powiatów i gmin na terenie danego powiatu.

- Na tych wideokonferencjach samorządowcy otrzymają od pełnomocników wojewodów ds. szczepień szereg odpowiedzi na nurtujące ich pytania, w kwestiach związanych z Narodowym Programem Szczepień - powiedział Paweł Szefernaker w czasie poniedziałkowej konferencji.


Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy DPS

Od 15 stycznia możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat; 25 stycznia ruszają szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat.

Szef KPRM podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej, że właśnie zaczyna się bardzo ważny czas w Narodowym Programie Szczepień - czas uruchomienia centralnej rejestracji pacjentów, a następnie rozpoczęcia masowych szczepień. Przekazał, że między 18 a 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej. - Zrobią to zespoły wyjazdowe i w tym czasie (...) poradzimy sobie z zaszczepieniem wszystkich pensjonariuszy DPS-ów  - zapewnił Dworczyk.

Wskazał, że blisko 70 proc. mieszkańców DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się. Poinformował, że 15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja, czyli - jak mówił - możliwość umawiania szczepień na konkretny termin dla seniorów.

- Od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80 roku życia  - powiedział Dworczyk. 22 stycznia - zapowiedział - uruchomiona zostanie możliwość umawiania szczepień dla seniorów powyżej 70 roku życia. - A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70 roku życia - dodał.

- Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki podział na grupę seniorów powyżej 80 roku życia, a następnie dopiero na konkretne terminy seniorów powyżej 70 roku życia. Zwróciła nam uwagę na to Rada Medyczna działająca przy premierze Matuszu Morawieckim, że osoby powyżej 80 roku życia powinny mieć przywilej i możliwość wyboru jak najszybszych terminów do zaszczepienia, ponieważ te osoby są najbardziej narażone na trudny przebieg Covid-19 - wyjaśniał Dworczyk.

Zaznaczył też, że do wtorku wojewodowie będą wydawać decyzje administracyjne dotyczące organizacji systemu dowozu seniorów do punktów szczepień.

Jak podała, minister rodziny Marlena Maląg, mieszkańcy domów pomocy społecznej będą zaszczepieni w miejscach, gdzie przebywają. - Będą to mobilne punkty - zarówno POZ, które opiekują się danym DPS, a w przypadku braku POZ będzie to mobilny punkt ze szpitala węzłowego  - podkreśliła.

Minister rodziny wskazała, że obecnie jesteśmy na etapie Narodowego Programu Szczepień. Przypomniała, że w tzw. etapie zero uprawnieni do szczepienia są m.in. pracownicy DPS-ów. - 70 proc. mieszkańców domów pomocy społecznej zgłosiło swój akces, swoje oświadczenie do tego, że chcą się szczepić. To nas bardzo cieszy. To ponad 70 tys. osób, które w czasie od 18 do 22 stycznia będą zaszczepieni - przekazała Maląg.

Do końca marca będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek szczepionki i będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków; w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Dworczyk odniósł się na konferencji prasowej w Warszawie do głosów, że Polacy są szczepieni zbyt wolno.
- Tym, co jest najpoważniejszą przeszkodą, żeby szczepić szybciej, jest brak szczepionki. Rzeczpospolita Polska wraz z innymi krajami UE przystąpiła do umowy, dzięki której UE pozyskuje szczepionkę przeciw Covid-19. Ta szczepionka jest następnie w sposób solidarny dzielona w podobnym czasie pomiędzy wszystkie kraje UE i to od tego jesteśmy uzależnieni, jeśli chodzi o tempo szczepień - podkreślił.

- Do końca marca, zgodnie z deklaracjami producentów, otrzymamy 6 mln dawek, czyli będziemy mogli zaszczepić 3 mln Polaków. I w tej sprawie nic absolutnie się nie zmienia, ta kwestia nie ulega zmianie, a niektóre emocjonalne wypowiedzi w moim przekonaniu wprowadzają tylko moim zdaniem taką niepotrzebną niepewność  - dodał Dworczyk.

Zaznaczył, że z liczby zaszczepionych Polaków w trakcie pierwszego kwartału bardzo łatwo będzie można rozliczyć rząd.

W sześciu największych miastach będą dodatkowe punkty szczepień dla pracowników medycznych

- W sześciu największych polskich miastach, w szpitalach tymczasowych zostaną uruchomione dodatkowe punkty szczepień, gdzie szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni - poinformował w poniedziałek szef KPRM.

Dworczyk przypomniał na konferencji prasowej, że do 14 stycznia jest czas na zgłaszanie się na szczepienia kadry medycznej i wszystkich innych osób, które są w grupie zero.
- Ta grupa liczy około miliona osób, według naszych analiz i szacunków z tej grupy zaszczepi się co najmniej 700 tysięcy osób - powiedział Dworczyk.

Zaznaczył, że pojawiły się informacje, iż w niektórych szpitalach węzłowych, zwłaszcza w większych miastach jest problem z terminami szczepień dla pracowników medycznych. - Zdecydowaliśmy się uruchomić w sześciu największych miastach w Polsce, w szpitalach tymczasowych, które zostały tam przygotowane, dodatkowych punktów szczepień. W tych dodatkowych punktach szczepieni będą wyłącznie pracownicy medyczni, czyli lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni - poinformował Dworczyk. Podkreślił, że rządowi zależy, aby osoby zaangażowane w walkę z pandemią jak najszybciej zostały zaszczepione.

PAP/kc