fot. gov.pl
Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki był gościem porannego „Studia Bałtyk”. W rozmowie z Aleksandrą Kupczyk odniósł się do ewentualnego powrotu uczniów do szkół oraz testowania nauczycieli na obecność koronawirusa.
W skrócie
  • Włodzimierz Bernacki powiedział, że raczej we wtorek zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego powrotu uczniów do szkół.
  • Do szkół najpierw wrócą uczniowie klas I-III. Nauka w starszych rocznikach miałaby odbywać się hybrodowo.
  • Sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa wyższego poinformował, że rozpoczynają się także masowe testy na koronawirusa nauczycieli.

- Zdajemy sobie sprawę, że okres nauczania zdalnego powinien się zakończyć możliwie najszybciej, ponieważ wpływa on na poziom nauczania. Czekają nas przecież egzaminy ósmoklasisty oraz maturalne. Chcemy, by do szkół najpierw wrócili uczniowie klas I-III. W starszych klasach, jak i w szkołach ponadpodstawowych nauka odbywałaby się w trybie hybrydowym. Decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie we wtorek - powiedział Włodzimierz Bernacki.

Pytany, czy ewentualny powrót dzieci do szkół nie spowoduje zwiększenia liczby zarażonych, odpowiedział, że ministerstwo przygotowało różne procedury, które mają na celu ograniczenie ryzyka zakażeń: - Pedagodzy i dyrektorzy szkół już się z nimi zapoznali. Uczniowie klas I-III będą odizolowani. Mieliby kontakt tylko ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. Chcemy w ten sposób jak największym stopniu ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Włodzimierz Bernacki podkreślił, że rozpoczynają się masowe testy nauczycieli klas I-III na koronawirusa: - Na koniec tygodnia będziemy mieli wiadomość, w jakim stopniu kadra nauczycielska jest wolna od COVID-19.

Z kolei - jak zaznaczył - o trybie prowadzenia zajęć w uczelniach w dużej mierze rozstrzygają ich władze. Poinformował, że na kierunkach, gdzie jest to konieczne, nauka może odbywać się stacjonarnie.

Więcej w poniższej rozmowie.

red./ak/rz

Posłuchaj

„Gość Studia Bałtyk”: Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w MEiN