fot. PAP/EPA/Janos Vajda
Nauczyciele klas I-III i pracownicy szkół mogą się bezpłatnie przebadać do piątku. W Słupsku do badań zgłosiło się prawie tysiąc osób, w Koszalinie - 305, a w powiecie szczecineckim - 300.

W sumie, w Zachodniopomorskiem zaszczepić się chce 70 procent nauczycieli klas I-III. To 5186 pedagogów. - Testowani będą także pracownicy administracji. Badania przesiewowe są dobrowolne - powiedział zachodniopomorski wicekurator oświaty Bogusław Ogorzałek. Testowanie zachodniopomorskich nauczycieli potrwa do piątku.

Testami zainteresowanych jest łącznie 165 tysięcy osób. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił w TVP Info, że to około 60-70 procent nauczycieli szkół podstawowych. Minister Czarnek powiedział, że nauczyciele będą poddawani testom, by - w razie ewentualnego powrotu do nauki stacjonarnej po feriach - zapewnić bezpieczeństwo w szkole. Wyjaśniał, że po badaniach do szkół będą mogły wrócić tylko osoby zdrowe.

Decyzja w sprawie ewentualnego powrotu uczniów klas od 1 do 3 do szkół zapadnie w tym tygodniu. Będzie ona uzależniona od rozwoju pandemii.

Jeszcze przed weekendem resort edukacji i nauki poinformował, że przygotowano wytyczne dla dyrektorów i szkół na wypadek, gdyby decyzja o powrocie do stacjonarnej nauki po feriach była pozytywna.

- W przypadku powrotu dzieci do szkół jedna grupa w jednej sali, ci sami nauczyciele dla danej klasy, indywidualny plan dla danej klasy, na przykład różne wejścia do szkoły i przerwy o różnych godzinach - wyjaśniał Przemysław Czarnek.

Zachowane mają być także podstawowe zasady, takie jak częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania nosa, ust i oczu oraz częste wietrzenie pomieszczeń.

IAR/ak/aj/rz

Posłuchaj

Bogusław Ogorzałek, zachodniopomorski kurator oświaty