Muzyka z filmu
Trylogia uplasowała Kieślowskiego w gronie najważniejszych twórców europejskiego kina egzystencjalnego. Przechodząc od dokumentu w stronę fabuły, czołowy rejestrator polskiej rzeczywistości zwrócił się w kierunku metafizyki i psychologii. Trzy Kolory: Niebieski, Biały, Czerwony to kino sentymentalne, poszukujące uniwersalnych odpowiedzi na temat sensu życia.

Tytuły tryptyku nawiązują do kolorów flagi francuskiej; co przekłada się na wizualną stronę filmu, idea zaś do haseł rewolucji francuskiej: wolność, równość, braterstwo. W "Niebieskim", autorzy scenariusza: Krzysztof Kieślowski i Krzysztof Piesiewicz poruszają temat szeroko rozumianej wolności.

Główna bohaterka Julie, w której rolę wcieliła się Juliette Binoche, traci w wypadku męża i córkę. Dowiaduje się również o przykrych, zatajonych wydarzeniach z przeszłości małżonka. Kolejne sceny to próby poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z sensem życia, próby odcięcia się od wspomnień, zobowiązań, bliskich miejsc i ludzi. Reżyser okiem kamery próbuje pokazać świat z punktu widzenia bohaterki, bardzo wyczulonej na odbiór rzeczywistości.

- Trudno wyobrazić sobie bardziej luksusową sytuację niż ta, w jakiej znalazła się moja bohaterka. Mimo tragedii, która ją dotknęła, Julie jest całkiem wolna. (…) Jest doskonale zabezpieczona, ma górę pieniędzy i nic ją nie wiąże. Nie musi już niczego. Powstaje pytanie: czy człowiek w takiej sytuacji jest naprawdę wolny? - powiedział reżyser w jednym z wywiadów.

"Niebieski" otrzymał Złotego Lwa w kategorii - najlepszy film. Cezary - nagrody Francuskiej Akademii Filmowej - otrzymali: Juliette Binoche dla najlepszej aktorki, Jean-Claude Laureux i William Flageollet za dźwięk oraz Jacques Witta za montaż. Obraz został ponadto wyróżniony m.in. Złotą Kaczką, przyznaną przez magazyn "Film" i Goyą - nagrodą Hiszpańskiej Akademii Sztuki Filmowej. Film był nominowany do Złotego Globu.

Autor zdjęć Sławomir Idziak otrzymał nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych, a autor muzyki - Zbigniew Preisner - nagrodę Stowarzyszenia Krytyków filmowych w Los Angeles.

Film był wyświetlany na wielu festiwalach oraz dystrybuowany do krajów, w których spotkał się z wielkim uznaniem krytyków i publiczności.

Międzynarodowym bestsellerem stała się ścieżka dźwiękowa z filmu autorstwa Zbigniewa Preisnera, uznawana za jeden z najlepszych soundtracków w historii kina europejskiego.

fot. (www.wikipedia.pl) Krzysztof Kieślowski zmarł 13 marca 1996 roku, dwa lata po ukończeniu  filmu "Czerwony" zamykającego tryptyk. Artysta stale żyje w pamięci nie tylko miłośników kina. Jego twórczość stała się symbolem rozważań natury etycznej, filozoficznej, psychologicznej i filmowej.


red./aj