fot. prk24.pl
Doradca Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w rozmowie z Andrzejem Watemborskim na antenie Radia Słupsk podsumował obecny rok od strony rybołówstwa i opowiedział co najprawdopodobniej będzie czekać rybaków w przyszłym roku.

- Dwa najważniejsze elementy tego roku to kończące się zasoby ryb i nakładające się na to zakazy Unii Europejskiej dotyczące połowów. Nie rozumiem jak można rozdzielać kwoty połowowe na zasobach, których nie ma - wyjaśnił doradca. - Drugim istotnym problemem jest pandemia koronawirusa, która panuje od początku tego roku. W tej kwestii Unia Europejska podjęła gwałtowne, ale pozytywne kroki w kierunku ratowania europejskiego rybołówstwa, w tym bałtyckiego. Instytucje UE uruchomiły znaczne fundusze na ten cel - dodał.

Gość Radia Słupsk stwierdził, że przyszły rok dla rybaków będzie jeszcze gorszy, o czym świadczą zapowiedzi naukowców: - Światełko w tunelu pojawiło się 22 września 2020 roku, kiedy organy Unii Europejskiej po raz pierwszy w historii wydały wstępne porozumienie Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, który zakłada podtrzymywanie rybołówstwa na Bałtyku mimo kryzysu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Andrzeja Watemborskiego z Grzegorzem Hałubkiem.

aw/mw/od

Posłuchaj

Materiał Andrzeja Watemborskiego