fot. prk24.pl
Gościem Mariusza Brokosa w audycji z cyklu Akademia Radiowa był profesor Zbigniew Sobisz, kierownik Zakładu Botaniki i Ochrony Przyrody AP. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim realizowanego przez słupską uczelnię wraz we współpracy z Uniwersytetami Gdańskim i Szczecińskim projektu dot. stworzenia Herbarium Stetinensis w latach 2019-2022 na  terenie pomorza oraz pomorza zachodniego.

W zieleniku będziemy mogli odnaleźć wzmianki o tzw. roślinach inwazyjnych. Gość Radia Słupsk wyjaśnił co kryje się pod tym pojęciem.
- To rośliny bardzo niebezpieczne ze względu na obecność wirusów stancji w ich organizmach. Nasz dziennik jest jednym z większych w Polsce północnej  i posiada najstarsze zbiory na pomorzu. Jednak wśród roślin naczyniowych największą uwagę zwracają rośliny inwazyjne. Na czele możemy wyszczególnić znany nam dobrze barszcz sosnowskiego. Okazuje się, że roślina bardzo parzy kiedy kwitnie i jest silna insolacja. Ostatnie badania wykazały, że związek olei zawarty w roślinie pod wpływem promieni słonecznych zaczyna parzyć nie tylko poprzez dotyk, ale także w odległości 1,5 metra - wytłumaczył profesor Zbigniew Sobisz.

Warto przypomnieć jak wygląda ta niezwykle inwazyjna roślina i że jest bardzo niebezpieczna, dlatego zachęcamy do zgłaszania informacji gdzie może się znajdować odpowiednim służbom.
- Bardzo łatwo rozpoznać te rośliny. Mają duże, szerokie liście. Wyróżniamy dwa gatunki sosnowskiego i mategazyński. Jeden z nich posiada zaostrzone liście, drugi zaokrąglone. Cechą charakterystyczną jest ich wysokość i olbrzymie, biało kwitnące kwiatostany - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Mariusza Brokosa.

mb/mw

Posłuchaj

rozmowa Mariusza Brokosa z prof. Zbigniewem Sobiszem