fot. GDDKiA
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wysłała już ogłoszenie w tej sprawie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Nowy projekt zakłada m.in. budowę 800-metrowej estakady.

Ogłoszenie nowego przetargu było konieczne, po tym, jak w listopadzie 2017 roku na placu budowy przyszłej ekspresówki między Koszalinem i Sianowem odkryto znaczne zasoby wód podziemnych. - Na odcinku pięciu kilometrów od planowanego węzła z ulicą Władysława IV i dalej w stronę Sianowa zaczęły pojawiać się wypływy artezyjskie na powierzchnię - można powiedzieć, że znajduje się tam „podziemne jezioro” - mówił wówczas Mateusz Grzeszczuk z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Szczecinie.

Badania wykazały, że problem wywołuje woda spływająca pod powierzchnią gruntu i pod znacznym ciśnieniem z Góry Chełmskiej do morza. Każde „przebicie” przez nieprzepuszczalną warstwę gruntu powodowało, że tryskała ona na kilka metrów w górę.

W związku z tym budowa drogi zgodnie z pierwotnym projektem na odcinku o długości 7,9 km (spośród 20 km całej obwodnicy) nie była możliwa. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania tego problemu wymagało przeprowadzenia przez specjalistów wielu ekspertyz i badań podłoża.

Na ich podstawie projektanci zaktualizowali dotychczasowy projekt drogi od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód. Na przecięciu S6 z linią kolejową Koszalin - Słupsk, zamiast planowanego wcześniej przejścia drogi pod linią kolejową (co powodowałoby ingerencję w masyw Góry Chełmskiej), zaprojektowano nad torami estakadę o długości około 800 metrów.

O ogłoszeniu przetargu na budowę obwodnicy poinformował na Facebooku Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz koszaliński poseł Prawa i Sprawiedliwości: - To dobra wiadomość dla mieszkańców regionu oraz wszystkich, którzy tranzytem przemieszczają się przez Pomorze Środkowe. Ten odcinek nie powstał ze względu na problemy geologiczne. Miejmy nadzieję, że wykonane prace przy przeprojektowaniu tego odcinka z użyciem najnowocześniejszych technologii, pozwolą na realizację tej inwestycji.
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina podkreślił, że dokończenie obwodnicy nabiera tempa: - Pamiętamy ewakuację mieszkańców bloków po tym, jak zastosowano technologię mikrowybuchów. Następnie przerwano realizację tej inwestycji. Później nowy projekt, nowe pozwolenia na budowę i duże zmiany w tym projekcie związane z gruntem Cieszę się, że ogłoszenie zostało skierowane do dziennika. Mam nadzieję, że niebawem zapoznamy się z warunkami przetargu.

- Zwiększono wartość inwestycji. Zarezerwowano w budżecie państwa na ten cel kolejne pieniądze. Czekamy jeszcze na ogłoszenie przetargu na węzeł w Gorzebądzu. To chyba kwestia miesiąca lub dwóch. Już za trzy lata cała obwodnica zostanie skończona - dodał Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa.

Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2023 roku.

red./ak/ar/rz

fot. GDDKiA

Posłuchaj

Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa Piotr Jedliński, prezydent Koszalina Mateusz Grzeszczuk, rzecznik szczecińskiej GDKKiA Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i koszaliński poseł PiS-u