fot. wikipedia.org
Z problematyką marnowania żywności spotykamy się nie tylko w naszym kraju, ale też na całym świecie. Łączy się to z nadmierną konsumpcją. Człowiek produkuje o wiele więcej, niż tak naprawdę potrzebuje, a za tym idzie wyrzucanie niewykorzystanych produktów do kosza. W Europie marnuje się około 89 mln ton żywności, a w samej Polsce około 9 mln ton

Żywność proekologiczna to, przede wszystkim, żywność w całości wykorzystana. Ciągle zbyt dużo produktów spożywczych marnujemy. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest działalność banków żywności. Jak to działa? - o tym w rozmowie z wiceprezesem federacji Polskich Banków Żywności Dorotą Jezierską.

Materiał Joanny Lejtan

Do walki z marnowaniem żywności włączyły się także duże dyskonty spożywcze, które nie tylko organizują akcje edukacyjne dla konsumentów, które mają na celu ograniczyć złe nawyki - przede wszystkim kupowania zbyt dużej ilości żywności. To także współpraca z bankami żywności i organizacjami charytatywnymi, o czym mówiła Mariola Skolimowska, PR Manager jednego z dyskontów mających sieć sklepów w Polsce.

Materiał Tomasza Trana

- Czas przedświątecznych zakupów to dobry moment, żeby zastanowić się nad żywieniowymi nawykami. Jeśli chcemy jeść zdrowo i do tego proekologicznie, to powinniśmy się stopniowo przestawiać z pożywienia zwierzęcego na roślinne - stwierdził Mariusz Budrowski, propagator zdrowego stylu życia. To będzie lepsze i dla nas i dla planety, bowiem przemysłowa produkcja mięsa, którego przeciętny Polak zjada ponad 70 kg rocznie, bardzo eksploatuje środowisko. Zdaniem pana Mariusza, nie należy także wierzyć w to, że i tak wszystko jest zatrute chemią, więc nie ma znaczenia, co jemy.

Materiał Joanny Lejtan

Psycholog Małgorzata Murzyn - Mróz poradziła, aby przygotowując się do Bożego Narodzenia przede wszystkim zastanowić się, co podczas świąt jest dla nas najważniejsze. - Kiedy odpowiemy sobie na to pytanie, to wtedy nie jedzenie, a ciepło rodzinne będzie w centrum naszej uwagi - podkreśliła.

Materiał Anny Winnickiej