fot. Tomasz Grzywaczewski
W „Raporcie” Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i reportażysta poruszył trzy międzynarodowe wątki: kwestię prezydentury Joe Bidena, stanowisko Międzynarodowego Trybunału Karnego wobec sytuacji na Ukrainie oraz usunięcie Sudanu z amerykańskiej listy państw wspierających terroryzm.

Zdaniem Grzywaczewskiego w czasie 46. prezydentury, możemy spodziewać się w relacjach międzynarodowych powrotu do wielostronnej współpracy: - Chodzi o to, że Joe Biden będzie się starał, wraz ze swoimi sojusznikami, równoważyć wpływy Rosji i Chin. Będzie również dążył do poprawy relacji z Niemcami.

Polska, jak uważa Grzywaczewski, pozostaje bardzo ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych, szczególnie jeżeli Waszyngtonowi nie uda się w znaczący sposób poprawić relacji z Berlinem. - Jako kraj w Europie Środkowej, Polska może równoważyć wpływy rosyjskie. Znajdujemy się w takim miejscu na mapie świata, które dla różnych, potężnych graczy może być kluczowe - tłumaczy Grzywaczewski.

W swoim „Raporcie” Grzywaczewski zwraca również uwagę na informację, która wypłynęła z Biura Prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, dotyczącą konfliktu w Donbasie i aneksji Krymu. „Są podstawy, by twierdzić, że doszło do zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości” - tak przekazał Międzynarodowy Trybunał Karny.

Grzywaczewski pochyla się również nad sprawą Sudanu i jego usunięciem z amerykańskiej listy państw wspierających terroryzm.

Zapraszamy do wysłuchania „Raportu” Tomasza Grzywaczewskiego.

jr/aś

Posłuchaj

„Raport” - Tomasz Grzywaczewski